Yemek Seçen Çocuklar İçin Alternatifler

Çocuklar belirli besinleri yemeyi reddettiğinde aileler bu konuda zorlanabiliyorlar. Özellikle de protein, kalsiyum, bakliyat, sebze gibi temel ve gelişim açısından çok faydalı olan besinlerde. Ailelerin çocuklarına bu besinleri yedirebilmek için yaratıcılıklarını kullanmaları gerekebiliyor. Bu hafta sizlerle belirli besin ürünlerini yemeyi reddeden çocuklar için, o besini çocuğunuzun seveceği farklı şekilde nasıl sunabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Damak tadı zaman içinde gelişebilen bir şeydir bu yüzden çocuğunuz belirli bir yiyeceği reddediyorsa bir süre sonra (2-3 hafta sonra olabilir) aynı yiyeceği mümkünse farklı bir sunumla tekrar verebilirsiniz. Sağlıklı beslenmeyi sağlayacak sonsuz sayıda besin birleşimi yapılabileceğini unutmayın. Eminim sizin de alternatif bir sürü yarattığınız yemek vardır, bu yazıyı paylaşma sebebim, anneler bunları okudukça akıllarına gelmeyen bazı şeyler bulabiliyor ya da bu örneklerden yola çıkarak kendi yaratıcılıklarını kullanabiliyor. İşte bunlardan bazıları :)

SÜT İÇMEK İSTEMİYORSA:

Meyveli süt, kakaolu süt içebilir.

Sütü renkli ve desenli bardağın içine koyabilir ve bardağına renkli bir kamış yerleştirebilirsiniz yani görsel olarak çocuğun ilgisini çeken bir hale getirebilirsiniz. 

Sütlaç ve muhallebi gibi sütlü tatlılar yapabilirsiniz.
İçmemekte direniyorsa, yoğurt, peynir, et ve yumurta ile de çocuğunuzun protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

ET YEMEK İSTEMİYORSA:

Et yemek istemeyen bir çocuğun alması gereken protein, yumurta veya kuru baklagiller verilerek desteklenebilir. Bunların yanı sıra mantar da protein değeri yüksek bir besindir. 

Mercimek, kuru fasulye, nohut gibi baklagillerden ihtiyacı olan günlük proteini alabilir. Bu yüzden et yemeyen bir çocuğa haftada 1 ya da 2 gün bu tür yiyecekler sunulabilir. Özellikle yeşil mercimek çok faydalı olduğu gibi içine yüzük makarna, yıldız şehriye gibi şeyler katılarak çocukların daha çok sevdiği bir hale getirilebilir. 

Aynı şekilde nohut yemeği sevmeyen bir çocuğa nohut öncelikli olarak pilavın içinde az miktarda sunulabilir. 

Köfteyi evde hamburger köftesi gibi yapıp, hamburger şeklinde hazırlayabilirsiniz. Hatta bu hazırlama işlemini ve alışveriş kısmını çocuğunuzla birlikte yapabilir, evdekilere sürpriz gibi sunabilirsiniz. Çocuğunuz patates seviyorsa içerisine bunu da koyabilirsiniz. Burada önemli olan köfte yemeye alışmasıdır dolayısıyla hamburgerin içeriğini çocuğunuzun sevdiği şekle getirebilirsiniz.

Köfte sert geliyorsa, kıymalı dolma deneyebilirsiniz.

Kırmızı et sevmiyorsa, balık ya da tavuk eti deneyebilirsiniz.

Makarna seviyorsa üzerine kıymalı sos yapabilirsiniz.

Çok sık olmamak kaydıyla kıymalı börek yedirebilirsiniz.

Yapacağınız pilav ve çorbalara et suyu ya da kemik suyu ekleyebilirsiniz. 

YUMURTA YEMEK İSTEMİYORSA:

Pandispanya bol yumurta ile yapıldığı ve kek kıvamında olduğu için çocukları yumurtaya alıştırmak açısından kolaylık sağlayan bir yiyecektir.

Çocuklar genelde patates kızartmasını çok severler, evde yapacağınız patatesli omlet çocuğunuz için hem faydalı hem de yemesi keyifli bir öğün olacaktır.

Krep yaparak içine şokella tarzı çikolata, reçel veya toz şeker koyarak çocuğunuzun sevdiği bir hale sokabilirsiniz. Aynı zamanda peynir, mantar, sebze gibi besinleri de krebin içine koyup rulo şeklinde sunabilirsiniz.

Tepsi böreği yaptığınızda daha bol yumurtalı yapabilirsiniz.

YOĞURT YEMEK İSTEMİYORSA:

Hazır meyveli yoğurtlar kullanabileceğiniz gibi, yoğurdun içine taze meyveler doğrayabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzla birlikte çilekli yoğurt yapabilirsiniz. Çilekleri çocuğunuzun yoğurdun içine koymasına ve karıştırmasına izin verin. 10 dakika kadar bekletin ki çileğin tadı yoğurda geçebilsin.

Çocuğunuz kendi hazırladığı bu öğünü yerken daha çok keyif alacaktır. Burada gene yoğurdun ve meyvelerin miktarını çocuğunuzun belirlemesine izin verin siz yalnızca kesme işlemine yardım edin. 

Çocuğunuz yoğurt yemekten hoşlanmıyorsa başlangıçta kaşık kaşık yemesini beklemeyin. Örneğin tuzlu bir çubuk krakeri, grisini gibi atıştırmalıkları yoğurda banarak yemesini önerebilirsiniz. Burada yediği yoğurdun miktarı değil, onun lezzetine alışması ön planda olmalı. 

SEBZE YEMEK İSTEMİYORSA:

Salatalık ve havuç gibi sebzeleri çiğ olarak, çubuk biçiminde hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde sunum çocuğunuzun hoşuna gidebilir. Bunları meyve gibi yemek saatinin dışında atıştırmalık olarak da yiyebilir.

Sebze yemeyen bir çocuk için sebze, pilavın içine, çorbalara, böreğin veya makarnanın içinde, onun için daha eğlenceli bir hele getirilerek verilebilir.

HEP ŞEKERLİ ŞEYLER YEMEK İSTİYORSA:

Çikolata ve şekeri ödül olarak kullanmak, çocukların bu tarz yiyeceklere olan ilgilerini arttırmakta bu yüzden şekerli gıdaları yemek sonrası vermeyi tercih edebilirsiniz.

Kurabiye ve kekleri meyveli yapın ya da pekmezli yapabilirsiniz. 

Çocuğunuzun ekmeğin üzerine sürerek yiyeceği tahin pekmez, fındık ezmesi ya da fıstık ezmesi gibi hem sağlıklı şeker almasına hem de içindeki besin değeri açısında bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Uzm. Psk. Melis Özmen

                         
Paylaşmak ister misin?