Sihir İçerikli Oyunların Gücü

Bu hafta sizlerle sihir temalı haziran ayı kutumuzdaki aktiviteleri yaptıktan sonra, ortaya çıkan oyuncaklarla yaratabileceğiniz ve çocuğunuzla birlikte keyifle oynayabileceğiniz birkaç oyun paylaşmak istiyorum. Öncelikle oyunun kendisinin aslında sihirli bir yöntem olduğunu ve çocuğun hayatında belki de ailesinden sonra gelen en önemli şey olduğunu hatırlatmak isterim. 

Oyun yoluyla çocuğunuzun iç dünyasında neler olup bittiğini anlamanız çok daha kolay. Çünkü çocuklar bir şeyleri anlatırken, kelimelerden çok oyuncakları kullanırlar. Örneğin bu ayki kutumuzda yapacağınız sihirli değnek ile bir oyun kurabilirsiniz. Çocuğunuza, artık bir sihirli değneğin var bununla ne yapmak istersin, hayatında nelerin olmasını ya da olmamasını istersin, hayatında neleri değiştirmek istersin gibi sorular yönelterek, çocuğunuzun ruhsal dünyasında neler olup bittiğini daha rahat anlayabilirsiniz. Aynı şekilde sihirbaz şapkasını takıp, bir sihirbaz olarak resim yapmasını isteyebilirsiniz. Sizin de bildiğiniz gibi çocuklar resim yoluyla da duygusal dünyalarında olup biteni kağıda döküyorlar. Burada çoğu zaman çocuğunuza sihirli değneğin ya da sihirbaz şapkasının gerçek olmadığını söylemenize gerek yoktur çünkü çocuklar bu aradaki farkı bilirler. Ama küçük yaş grubunda yani 3-4 yaşta, çocuğunuzun bunu duymaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, oyunun başında açıklama yapabilir ya da bu sihirli değnek ya da sihirbaz şapkası gerçek olsaydı gibi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bir diğer oyun önerim çocuğunuz hiç olmayacak bir zamanda, hiç olmayacak bir şeyi istiyorsa hatta tutturuyorsa kullanabileceğiniz çok etkili ve çocukların çok hoşuna giden bir yöntem. Yalnız baştan söylemem gerek bu yöntemin etkili olabilmesi için sizin de oyunun içine girmeniz yani eğlenmeniz şart J Bunu bir örnekle anlatmak istiyorum. Diyelim ki gece geç bir saatte çocuğunuz patlamış mısır istiyorum diye tutturdu. Siz evde mısır var sanarak gidip dolaba baktınız fakat mısır kalmamış. Tabii çocuğunuz da var zannederek daha da çok heveslendi. Ve sizin mısır kalmamış cümlenizi umursamadan, mısır istiyorum demeye devam ediyor. O noktada şu cümleleri söyleyerek ters giden bir durumu oyuna çevirip, eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. “Biliyorum mısır yemek istiyorsun, ben de çok yemek istedim. Dolapta olduğunu düşündüm ama ne yazık ki kalmamış. Şimdi bir tencere mısırımız olsaydı hatta bütün odayı kaplayacak kadar mısırımız olsaydı, birlikte ne güzel yerdik.  Aslında bizim sihirli bir kutumuz var, istersek o kutuda istediğimiz kadar mısır patlatabiliriz.” Diyerek sihirli kutunuzda önce mısırları patlatıp, üzerine tuzunuzu serpip, afiyetle yiyebilirsiniz. Elbette bu cümleleri örnek olarak yazdım, oyunu anlayabilmeniz için. Siz de kendi cümlelerinizi ve hayal gücünüzü kullanarak kendi oyununuzu yaratabilirsiniz. Zaten karşınızda bir çocuk olduğu için merak etmeyin siz sadece başlangıcı yapın, gerisini o getirecektir J
Hepinize bol keyifli ve sihirli haftalar dilerim
J

Uzm. Psk. Melis Özmen

Paylaşmak ister misin?