HİKAYE DÜNYASI

Mayıs ayında Hikaye Dünyası temamızla sizlerleyiz.

Her geçen gün hayatımıza yeni bir iletişim aracı dahil oluyor. Yine de çocuklarımızın duygusal ve dil gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için bu araçları doğru kullanabilecekleri bir alt yapıyla donatılmaları çok önemli.

Bu yüzden bu ayki Hikaye Dünyası temamızla çocuklarımızın sosyal ve duyusal becerilerine odaklanıyor, kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine destek oluyoruz. 

Hareketli Tiyatro

Bu ayki ilk aktivitemizde çocuklarımız kendi tiyatro sahnelerini ve senaryolarını hazırlıyor. Hareketli Tiyatro adını verdiğimiz bu düzenek sayesinde çocuklarımız hayal güçlerini ortaya serecekleri hikaye rulolarını çıkartma ve boya kalemleriyle şekillendiriyor. Daha sonra ise hikaye anlatımına odaklanırlarken farkında olmadan el-göz koordinasyonlarını geliştiriyorlar.

Kukla Gösterisi

Temel olarak dil ve duygusal gelişime yönelik bu aktivitede, çocuklarımızla birer kukla hazırlarken bol bol el işi yapmayı ihmal etmiyoruz. Çocuklarımızın zorlanmadan yapıp süsleyecekleri kuklaların askı iplerini bağlama aşamasında onlara yardımcı olmanız gerekebilir. Daha sonra heyecanla hikayeler anlatan sevimli bir kukla kuşu izlemenin keyfini ailecek çıkarabilirsiniz.

Hikaye Küpleri

Bu aktivitede çocuklarımız dinlemeye alıştıkları hikayelerin temel unsurlarını küpler yardımıyla öğreniyor. Çocuklarımız boş ahşap küplerin yüzeylerine ana ve yan karakter, hava durumu, mekan, alet ve taşıt imgelerini yapıştırdıktan sonra küpleri sırayla atarak hikayenin genel hatlarını belirliyorlar. Oyunu birkaç kez birlikte oynayarak kuralların iyice pekişmesini sağlayabilirsiniz.

Bu ayki Daha Fazlasını Keşfet ekimizde dopdolu bir içerik hazırladık. İçinde hikaye anlatımı üzerine çokça aktivite ve egzersizin bulunduğu bu kitapçıkla bol bol pekiştirme yapabileceksiniz.

Paylaşmak ister misin?