Zorlukları Aşabilen Çocuklar Yetiştirmek

Hepimiz, çocuklarımızın güçlü karakterli, dayanıklı ve kendine güvenen bireyler olması için kuşkusuz büyük çaba harcarız. Çünkü biliriz ki çocuğumuz kendisine ne kadar güvenirse o kadar güçlü, korkusuz ve dayanıklı olur. Bu özellikler de çocuklarımıza, ileride karşılaşacakları zorluklarla daha etkin biçimde mücadele edebilme avantajı sağlar. Uzmanlar, kendine özgüveni olmayan, aşırı içine kapanık, her istediğine ebeveynleri ya da diğer yakın kişilerin imkânları ile kolayca ulaşabilen çocukların, kişilik, ruhsal ve bedensel dayanaklıklarının da zayıf olduğunu savunuyor. Bunu tersine çevirmek ise biz anne ve babaların elinde. Peki, nasıl mı? İşte şu şekilde:

Kendine güvenmesini sağlayın

Bir çocuğun zorluklara karşı direnç göstermesi ve bunun üstesinden gelmesinin en önemli kıstası, kendine güvenmesidir. Bunu sağlamak için ise öncelikle çocuğunuzun bazı sorumluluklar almasını sağlayın. Onların taşıyamayacakları bir yükten söz etmiyoruz elbette. Ama ona vereceğiniz küçük işler ve isteyeceğiniz yardımlarla onlara, “ Sen bunu başarabilirsin” mesajı vermiş olursunuz. Bu da çocuğunuzun kendine olan güvenini arttıracaktır.

Her istediğini yapmayın

Her istediğine kolayca ulaşan çocuk, ruhsal açıdan doyumsuzluk hissine ulaşır ve bu da çocuğu elde ettiklerinden tatmin olma, kendi emeği ile elde edilen bir şeyin verdiği hazzı yaşama, çaba gösterme ve direnç oluşturma gibi özelliklerden de mahrum bırakır. İzin verin çocuğunuz bazı şeyleri kendisi yapsın ve yeteneklerini keşfetsin.

Yetersizlik en büyük yaradır

Bir düşünün. Kendinizi yetersiz hissettiğiniz bir konuda ne kadar çabalarsınız? “ Bu iş benim boyumu aşıyor.” Ya da “ Ben bunu yapamam” diyerek hepimizin bazı zamanlarda pes ettiğimiz ve çaba harcamadığımız olmuştur. İşte bu durum çocuklar için de geçerli. Bir çocuk kendisini ne derece yetersiz hissederse o derece çabalamaktan ve mücadele etmekten uzaklaşır. O nedenle en başta çocuğunuza karşı göstereceğiniz koşulsuz (her şeye, her şeyine rağmen) sevginiz ve sabrınızla birlikte vereceğiniz destekle, ona yol gösterin. Kendisini yetersiz hissettiği durumlarda nasıl davranabileceğini öğreterek ve alternatif yollar göstererek, “ Aslında istersem başarabilirim” , “ Belki zor olacak ama bunu yapmam imkânsız değil” duygusu aşılayabilirsiniz.

Onlarla unutulmaz anılar biriktirin

Çocuklarınızın bu tür yaşadığı sorunlar karşısında yalnız değilsiniz. Onların kişisel gelişimleri, eğitimleri ve bu tür sorunlarla başa çıkma yolunda harcadıkları çabalarına destek için hazırlanan Pakolino aylık aktivite kutusu sizlerle. Çocuğunuzun kişisel, zihinsel ve motor becerilerini geliştiren, birbirinden farklı temaları ile yanınızda olan aylık aktivite kutusu sayesinde hem çocuklarınıza öz güven kazandıracak hem de onlarla geçirdiğiniz daha kaliteli zaman ile unutulmaz anılara imza atacaksınız. Her ay yapacağınız aylık aboneliklerle, aylık aktivite kutusu, yıllar sonra bile çocuğunuzun sizlerle yaptığı paylaşımları unutulmaz kılacak.