Yumurta Kabından Mavi Balina
Çocuğunuzun el becerisini geliştirecek hem basit ve renkli hem de çok sevimli bir aktivite önerimiz var; yumurta kabından, karton balina yapımı…

Malzemeler:
- Karton yumurta kabı,
- Mavi sulu boya,
- İnce mavi karton,
- Hareketli gözler,
- Mavi renkte tüylü teller,
- Makas,
- Yapıştırıcı,
- Maket bıçağı.


Öncelikle, karton yumurta kabının; yumurta konulan çukur kısmını, maket bıçağı yardımıyla diğer bölümlerden, keserek ayırın. Keserken, köşe kısımlardan bir tarafını kuyruk olarak bırakın.
Daha sonra keserek ayırdığınız bu bölümleri mavi renkte sulu boya yardımıyla renklendirin. Kuruması için biraz bekleyin. Sıcak bir bölgede bırakırsanız, 20-25 dakika yeterli olacaktır.

Malzemelerimiz arasında yer alan tüylü telleri ikiye katlayıp bir diğer tüylü tel ile birleştirin. Kuruyan kartonların üst kısmını maket bıçağı yardımıyla delin ve tüylü telleri, bu delikten geçirin; bir tanesini iç kısımda kalacak şekilde yerleştirin ve dışarıda kalan tellerin uç kısımlarını kıvırın.Mavi balinanız için; kartondan bir adet kuyruk ve her iki tarafında da yer alacak olan kollarını yani yüzgeçlerini çizin ve daha sonra kesin. Kuyruğu, renklendirdiğiniz yumurta kabının iç kısmına yerleştirip, yapıştırıcı ile sabitleyin. Kartondan yüzgeçleri ise her iki yanına gelecek şekilde yapıştırın.

Son olarak, hareketli gözleri de mavi balinanın ön yüzüne yapıştırın. Mavi balinanızın size her baktığında gülümsemesi için keçeli kalem yardımıyla bir ağız çizmeyi de unutmayın. :)


Kaynak: 
http://iheartcraftythings.com/egg-carton-whale-kids-craft.html