Yeni okul dönemine başlarken nelere dikkat etmeliyiz?

 Yaz tatilinin sona ermesiyle okulların açıldığı yepyeni, güzel bir döneme girdik. Bazı çocuklar okula yeni başlama deneyimi yaşayacak, bazıları ise tatil sonrası okula dönüş heyecanını. Ailelerle konuştuğumuzda, hepsinin ortak olarak söylediği şey, “Güzel bir tatil geçirdik ama artık okul açıldığı için de mutluyuz”. Genelde gözlemlediğimiz de tatil döneminde yoğun bir şekilde çocuğuyla vakit geçiren ebeveynler, okulların açılmasıyla okula güvenerek ailecek geçirilen zamanları büyük ölçüde azaltabiliyor.

 

 Bu durum aslında çocuğun okula alışma dönemini de zorlaştıran bir şey haline gelebiliyor. Çünkü yaz boyu ailesiyle vakit geçiren bir çocuk, okulun başlamasıyla ailesinin uzaklaştığını hissedebiliyor. Bazen okulun ailesi ile arasına girdiğini düşünebiliyor. Elbette çocuğunuzla tatil dönemi kadar yoğun ve uzun süre vakit geçirmeniz mümkün olmayabilir. Ama düzenli olarak yaptğınız bazı aktivitelere devam ediyor olmanız önemli. Bizim sizlere önerimiz, her hafta aynı gün çocuğunuzla birlikte bir aktivite yapıyor olmanız. Kutularımız da size bu konuda yardımcı olabilir. Böylece düzenli olarak aynı gün hatta belki de aynı saatte aile zamanı oluşturup, çocuğunuzla birlikte keyifli bir aktivite yapabilirsiniz. Çocuğunuzun düzenli olarak sizinle birlikte böyle bir vakit geçireceğini biliyor olması, duygusal olarak onu rahatlatacaktır.

 

 Ayrıca okulun ilk döneminde en çok karşılaştığımız başka bir durum ise, çocukların okulda neler yaptıklarını ailelerine anlatmamaları. Özellikle okula yeni başlamış çocukların aileleri, çocuğunun neler yaşadığını haklı olarak merak ediyor. Ama bazı çocuklar anlatmaktan hoşlanmıyor. Bu durumda çocuğun üstüne gidilmemeli, anlatma konusunda ona örnek olunmalı. Örneğin öncelikle gününüzün nasıl geçtiğini siz çocuğunuza anlatabilirsiniz. Ardından kendisine “hangi oyunları oynadın, ne yedin, hangi arkadaşlarınla oynadın” gibi daha spesifik sorular sorabilirsiniz. Çünkü okulda bir sürü yeni ve farklı deneyim yaşayan çocuk, çoğu zaman ne anlatması gerektiğini bilmiyor. 

 Bu hafta sizlere okula uyum sürecinde en temelde çocuğunuzla vakit geçiriyor olmanızın öneminden bahsettim. Önümüzdeki haftalarda ise, okula uyum sürecinde çocuğunuza nasıl destek olabileceğinizi daha detaylı anlatıyor olacağım. Hepinize çocuğunuzla birlikte mutlu ve bol oyunlu yeni bir dönem dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen