Yaz Sıcaklarında Serinleten Aktiviteler
Yaz aylarında çocuklarınızla birlikte dışarıda yapabileceğiniz aktiviteler çoğalıyor. Bir yandan da özellikle öğle sıcağında dışarıda zaman geçirmek zorlayıcı olabiliyor. Bu yüzden hem dışarıda hem de evinizde yaz döneminde çocuklarınızla yapabileceğiniz bazı aktivitelerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle çocuğunuzla birlikte daha çok parka gidebilir, açık havanın tadını çıkartabilirsiniz. Çocuğunuzun daha önce hiç görmediği, doğa ile iç içe olabileceği yerlere gidebilirsiniz. Yepyeni bir yeri keşfetmek çocuğunuz için eğlenceli, sizin için de keyifli olabilir. Yemyeşil çimlerin, toprağın üzerinde çocuğunuz özgürce koşabilir, birlikte çeşitli top oyunları oynayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz enerjisini en sağlıklı şekilde boşaltırken, sizin de doğa sayesinde stresiniz azalacak, pozitif enerjiyi daha çok hissedeceksiniz.

Bunun yanı sıra denize ya da havuza gitmek çocukların en sevdiği aktiviteler arasındadır. Suyun ve kumun terapötik özelliği sayesinde, çocuklar kendilerini çok daha iyi hisseder, rahatlar ve keyif alırlar. Bu aktivitenin küçük versiyonunu evinizde de uygulayabilirsiniz. Büyük bir kaba su doldurabilir, evcilik malzemeleri, gemiler, kürek kova gibi malzemelerle eğlenceli bir aktivite yaratabilirsiniz. Çocuğunuza kağıttan gemi yapmayı öğretip, birlikte suyun içinde yüzdürebilirsiniz. Böylece çocuğunuz hem bir şey yaratabildiği için mutlu olacak, hem de el kasları için faydalı bir aktivite yapmış olacaktır. Aynı şekilde evinizde büyük bir kaba kum doldurabilir, gene evcilik malzemeleri, kova kürek, küçük insan ve hayvan figürleri gibi oyuncaklarla bu aktiviteyi zenginleştirebilirsiniz. Kum çocuklarla yaptığımız terapiler sırasında da kullandığımız son derece faydalı bir aktivite. Hatta kum terapisi adı altında kullandığımız farklı bir terapi yöntemimiz bile var. Kumu nereden bulacağım diye düşünüyorsanız, alternatif olarak pirinç de kullanabilirsiniz.

Deniz kenarına gittiğinizde, değişik taşlar, deniz kabukları, deniz kestaneleri gibi şeyler toplayabilir, bunları daha sonra birlikte boyayabilirsiniz. Bunları evinizde dekoratif bir süs olarak kullanabileceğiniz gibi, çocuğunuzla birlikte bir anı kavanozu yapıp, içine koyabilir, kovanozu tatil resimleriniz gibi anılarla doldurabilirsiniz. İsterseniz kavanozun da içine biraz kum doldurup, üzerini de boya ve çıkartmalarla süsleyebilirsiniz.

Son dönemde çok popüler olan mandala çalışmasını da ister açık havada doğanın içinde, ister evinizde rahatlatıcı bir klasik müzik eşliğinde çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Mandala çalışması dikkat gelişimini ve motor kasları güçlendirirken, stres atıp rahatlamak için de başarılı bir aktivite. Son dönemde çocuklar kadar yetişkinlerin de çok kullandığı bir etkinlik. Çocuğunuz bunu tek başına yapabilir ya da birlikte ailecek yaptığınız keyifli bir aktivite haline getirebilirsiniz.

Yazın yediğiniz dondurma çubuklarını kullanarak çocuğunuzla birlikte etkinlik yapabilirsiniz. Bu çubukları biriktirip, boya kalemi, çıkartma, sim gibi malzemelerle süsleyebilirsiniz. Çubuklara farklı yüz ifadeleri çizip, duygular hakkında konuşabileceğiniz eğlenceli oyunlar yaratabilirsiniz.

Hepinize çocuklarınızla birlikte bol keyifli bir yaz dönemi dilerim. :)  

Uzm. Psk. Melis Özmen