Uzman Görüşü: Yemek Saatlerini Nasıl Daha Keyifli Bir Hale Sokabilirsiniz?
Yemek yemeyi daha keyifli bir hale getirmek için çocuğunuzun her yemekten sonra daha da güçlendiğini vurgulayabilir ve bunu bir oyun haline sokabilirsiniz. Örneğin yemeğin ardından bakalım ne kadar güçlenmişsin diyerek kol kaslarına bakabilir, elinizi sıkmasını isteyebilir ya da boyunu ölçebilirsiniz. Fakat yeterince yemediği zaman güçlenemedin gibi tabirlerden uzak durmalısınız. Bu öğün biraz az yedin ama olsun bir dahakine daha çok yer daha çok güçlenirsin diyebilirsiniz.

Yemeklerin görüntüleri, kokuları, tatları ve faydaları hakkında çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz. Örneğin farklı meyveleri çocuğunuza tanıtırken, birlikte kartondan bir meyve tabağı yapabilir, bunu evinizin bir duvarına yapıştırıp, içine bu meyvelerin resimlerini yapıştırabilir, birlikte tabağı süsleyebilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte markete gidebilir, yiyecekleri ona tanıtabilir, beraber alışveriş yapabilirsiniz. Yemek menüsü için çocuğunuza alternatifler sunup, onun seçmesini isteyebilirsiniz. Böylece sizin kontrolünüz dahilinde çocuğunuz kendi istediği yemeği seçebilme özgürlüğünü yaşadığı için yemek onun için daha keyifli bir hal alacaktır. Bu ayki Pakolino kutumuzdaki renkli besleniyorum tablosunu kullanarak, çocuğunuzu her gün farklı renklerde meyve ve sebze yemesi için motive edebilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte yemek yapmak, bunu yaparken beraber keyifli vakit geçirmek de yemek saatini daha iyi geçirmenizi sağlayacaktır. Birlikte yemek yaparken çocuğunuzla sohbet edebilir, müzik dinleyebilir, şarkı söyleyebilirsiniz. Aile fertlerine sürpriz bir yemek hazırlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken şey, et-tavuk-kıyma gibi çiğken çocuğun gözüne hoş gözükmeyecek yemeklerdense sebze-bakliyat-kek-poğaça-kahvaltı türü yemekleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Birlikte yemek yapmanın dışında sofrayı kurarken çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz fakat bunlar onun bir görevi gibi olmamalıdır çünkü bu tepki yaratabilir. Çocuklar ailelerine yardım etmekten hoşlanır bu yüzden yardım isteyin ama o an istemiyorsa da onu zorlamayın. Bir dahakine tekrar denersiniz. Tüm bunlarla birlikte hem çocuğunuz için yemek saatleri daha keyifli geçecek hem de çocuğunuzun kendine güveni artacaktır. Bu yüzden size yardım ederken onu sözel olarak motive etmeyi unutmayın. Aferin, çok güzel yaptın, çok başarılısın, bana yardım ettiğin için teşekkür ederim gibi sözler kullanılabilir.

Uzm. Psk. Melis Özmen