Uzman Görüşü: Tüm Çocuklar Yaratıcıdır

Gelişimin doğal akışında, çocuğunuzdaki yaratıcılığın oluşmaması pek mümkün değildir. Fakat bazı durumlarda aileler farkında olmadan çocuklarının yaratıcılıklarının gelişimini engelleyici tutumlar sergileyebiliyorlar. Örneğin anne babanın çocuğa karşı tutarsız tutumları, çocuğun kendini yeterince güvende hissetmesini engelliyor. Kendini güvende hissedemeyen çocuğun, özgüven gelişimi geriden geliyor. Özgüven gelişimi geriden gelen çocuk ise yaratıcılığını yeterince ortaya koyamıyor. Gördüğünüz gibi söz konusu gelişim olduğunda her şey direkt ya da dolaylı olarak birbirine bağlı olarak ilerliyor. Aynı zamanda anne babanın aşırı kuralcı ve otoriter tutumu ya da eleştirel bir tarzının olması çocuğun yaratıcılığının gelişimini engelleyebiliyor. Bunun yanı sıra ezberciliğe teşvik eden, araştırıcılığı ve yeniliği desteklemeyen bir eğitim anlayışı da çocuğun yaratıcılığının gelişimine engel olan faktörlerdendir.

Çocuğun yaratıcılığını kullandığı her türlü faaliyet aynı zamanda çocuğun kendini ifade edebilmesini sağlıyor. Aslında çocuk, yaratırken her çalışmada kendinden bir parça ortaya koyuyor. Böylece iç dünyasında olup biteni, sağlıklı bir şekilde dış dünyaya aktarma imkanı buluyor. Bu durumun gerçekleşmesi için çocukların öğrenme sürecinde de özgür olmaları, keşfederek, deneyimleyerek öğrenmeleri için onlara imkanlar sunulması önemlidir. Araştırma, deneme, hata yapma, hatalarını kendi kendilerine düzeltmeleri için onlara fırsatlar verilmelidir. Oyunlar ve etkinlikler sırasında engellenen, sınırlandırılan çocukların iç dünyası yeterince zenginleşemez. Hayal güçleri desteklenen çocukların ise yaratıcılığı aynı doğrultuda gelişecektir. Örneğin çocuğunuz güneşi sarı yerine pembeye boyamak istiyorsa, bunu özgürce yapabilmelidir. Güneşin sarı renkte olduğunu çocuğunuz zaten biliyordur ya da öğrenecektir. O an bunu öğretmeye çalışmaktansa, onun özgürce yaratıcılığını ortaya koymasına izin vermeniz daha önemlidir.

Yaratıcılık çocuğun kendini ifade edebileceği, merakını ortaya koyabileceği, yenilikleri keşfetmesine izin verilen, güven duyduğu ortamlarda gelişir. Özgüven ve bağımsızlık duygusunu kazanmış olması, gerektiğinde cesurca yeni bir şeyi deneyebilmesi, başarısızlıklar karşısında yılmaması yaratıcılığın gelişimi için en temel özelliklerdir. Çocuğunuzun rahatça ve özgürce oynamasına fırsat verdiğiniz bir ortam sunmanız, meraklı ve keşifçi yanı ile sahip olduğu farklı düşünceleri desteklemeniz, çocuğunuzun yaratıcılığının gelişimi açısından çok önemlidir. Hepinize çocuklarınızla birlikte bol yaratıcı oyunlar oynadığınız, keyifli haftalar dilerim. :)

Uzm. Psk. Melis Özmen