Uzman Görüşü: Teknoloji Bağımlılığı Çocukları Fiziksel Olarak da Etkiliyor
Küçük  yaşta gelişen teknoloji bağımlılığı çocukları yalnızca zihinsel ya da ruhsal olarak değil fiziksel olarak da etkiliyor....
Teknolojiyi hayatımızdan tamamiyle çıkartmamız mümkün değil. Zaten önerdiğimiz şey de bu değil. Teknolojinin hayatımıza kattığı bir sürü harika şey var. Çocukların bu sayesinde öğrenebileceği de birçok şey var. Fakat bu konuda sınırları belirlememiz çok önemli. Çünkü ipin ucu kaçtığı noktada teknoloji, faydadan çok zararı olan bir şeye dönüşebiliyor. Bu zararlar arasında en çok konuşulanı çocukların zihinsel ve ruhsal olarak etkilenmesi. Genelde göz ardı edilen ama en az diğerleri kadar önemli olan fiziksel gelişime de etkisi büyük. 

İngiliz pediatri uzmanı Sally Payne, çocukların erken yaşta sahip oldukları teknoloji bağımlılığı yüzünden okula geldiklerinde, kalem tutmakta zorlandığını ve temel motor becerilerini kaybettiklerini söylüyor. Çocukların psiko-motor becerileri yani kalın ve ince kas sistemleri, el-göz koordinasyonları gibi yetilerinin gelişimi için hareket ve deneyimlemek çok önemli. Örneğin çocuk fermuarını açıp kapatabilmeyi ya da bağcıklarını bağlayabilmeyi yalnızca görerek öğrenemez, bunu görmenin yanında deneyimlemesi de şart. Çocuğun kalem tutmayı öğrenmeden önce, el kaslarını geliştirecek tarzda oyunlar oynaması gerekli ki, ince-motor gelişimi kalem tutmayı öğrenebilecek seviyeye gelsin. İşte teknoloji kullanımı, aşırıya kaçtığı noktada katkılarının yanında çocuğun tüm bu gelişimlerini engelleyici bir rol oynayabiliyor. Çünkü teknoloji kullanımı sırasında çocuk tüm bunları ancak izleyebilir, dinleyebilir fakat dokunsal olarak deneyimleyemez. Örneğin müzik dinleyebilir, şarkıların sözlerini öğrenebilir fakat bir enstrüman çalmayı öğrenemez. Ya da küçük yaşta çalacağı enstrümanlar sayesinde gene motor becerilerinin gelişimi ya da el-göz koordinasyonunun güçlenmesi gibi faydalardan yararlanamaz. 

Payne The Guardian'a yaptığı açıklamada, çocukların ellerini ve kaslarını daha çok harekete geçirici aktivitelere teşvik edilmesinin önemini vurguladı. Bu nedenle İngiltere'deki bir çok okul, bunun önlemini almak amacı ile birinci sınıfa başlayan çocuklara, beden eğitimi dersi saatini arttırdı. Biz de Pakolino Ailesi olarak her ay etkinlik kutularımızda, çocukların tüm gelişim alanlarını olduğu gibi psiko-motor gelişimlerini de destekleyici aktiviteler üretmeye özen gösteriyoruz. 

Uzm. Psk. Melis Özmen