Uzman Görüşü: Pakolino Etkinlik Kutularımızın Çocuklar İçin Faydaları
Her çocuk, oyunu ve oyuncakları sever. Bir yetişkin için hiçbir anlam ifade etmeyen bir nesneyle bile çocuk uzun süre oynayabilir. Hele ki, kendi yarattığı bir oyuncakla oynamak ve bunu birlikte vakit geçirmekten en keyif aldığı ebeveynleriyle yapıyor olmak, her çocuğun ilgisini çekecek bir şeydir. Bu nedenle içinde keşfedecek, bir sürü farklı oyun ve oyuncak yaratılabilecek bir etkinliğe karşı, çocuk ilgi duymuyorsa bunun nedenine bakmak gerekir.

Örneğin çocuk, uzun bir süre sadece hazır oyuncaklarla oynamışsa, kendi yaratacağı oyun ve oyuncaklarla oynama konusunda ilgisini kaybedebiliyor. Aslında genelde alışık olmadığı için ne yapacağını bilemeyebiliyor. Bu noktada, bazı çocuklar ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyabilir. Çocuğun hazır oyuncaklar kadar, kendi yaratacağı oyuncaklarla oynaması, etkinlikler yapması gelişimi açısından son derece önemlidir. Çünkü her ne kadar hazır oyuncakların da çocuğun dünyasında önemli bir yeri olsa da, bu tarz oyuncaklarda yeni bir şey yaratma, keşfetme ve öğrenmenin temelinde yatan merak duygusunu uyandırma gibi özellikler çoğu zaman olmuyor.

İkinci olarak çocuk etkinlik sırasında bazı şeyleri yapamadığını gördüğü noktada başarısızlık hissi ile baş edemiyorsa, etkinliğe devam etmek istemeyebilir. Çocuğun yapamama duygusu ile baş etmeyi öğrenmesi ve ihtiyaç duyduğunda yardım isteyebilmesi, 3-7 yaş grubu çocukların sağlıklı benlik gelişimleri için önemlidir. Bu konuda uzun süre problem yaşayan çocukların, özgüven gelişimlerinin desteklenmesi gerekiyor. Bu yüzden aslında tam da bu noktada, çocuğunuzun başarısızlık duygusuyla başa çıkabilmesi konusunda ona yardımcı olarak aynı zamanda yapabildiği konularda bol bol olumlu geri bildirimde bulunup onu motive ederek, özgüven gelişimini destekleyebilirsiniz. Etkinliği yaparken çocuğunuzun çok zorlanacağını düşündüğünüz bölümlerde; “Bu kısım anne babaların yapması için” daha kolay bölümlerde ise “Bu kısım çocukların yapması için” gibi cümleler kurarak, çocuğunuzun kendini kötü hissetmesini önleyebilirsiniz. Hatta çocuğunuz bu konuda hassas ise, etkinliğin en başında bunu ona anlatabilirsiniz.

Bazı çocuklar da, başlarda kendileri yapmak yerine etkinlikleri ailelerinin yapmasını tercih edebiliyor. 3-7 yaş grubu çocukların en önemli öğrenme yöntemlerinden biri gözlemdir. Çocuğunuz öncelikli olarak gözlemlemeyi tercih ediyor olabilir. Bu durumda, başlangıçta rahatça yapabileceği bölümlerde, ondan yardım isteyip, motive edebilirsiniz. Sizden duyduğu motivasyon cümleleri sayesinde, etkinliğin daha fazla bölümüne dahil olmak isteyecektir.

Bazen de çocukların dikkatleri dağılabiliyor ya da daha çok hareketli oyunları tercih ediyorsa, masa başında oturup yapmak istemeyebiliyorlar. Aslında 3 yaş itibariyle çocukların yavaş yavaş masa başında oturup, kısa süre olsa da bir şeyler yapabilmesini bekliyoruz. Fakat bu noktada çocuğu zorlamaya gerek yok. Bazı aktiviteleri, çocuğunuz ayakta yapmayı tercih edebilir ya da masa yerine yerde oturmak isteyebilir. Buna uygun olan etkinliklerde, çocuğunuzu özgür bırakabilirsiniz.

Pakolino etkinlik setlerimiz çocukları birçok alanda olduğu gibi dikkat gelişimi konusunda da destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Dikkatini vermekte zorlanan çocuklarda adım adım ilerlemesini beklemek daha faydalı oluyor. Çocuğunuzun etkinlik sırasında dikkatinin dağıldığını gözlemliyorsanız, ara verip daha sonra tekrar devam edebilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun dikkat gelişimine de katkıda bulunmuş olursunuz. Bir kerede masada oturup, tüm etkinliği yapıp bitirmesi yerine öncelikle etkinlik malzemelerini beraber inceleyebilirsiniz. Daha sonra etkinliğe başlayabilir, dikkatinin dağıldığı noktada ara verip daha sonra devam edebilirsiniz. Başlangıçta masada oturmakta zorlanıyorsa, masa başında ayakta durarak yapabilir. Bu şekilde bir etkinliği bir kerede oturup bitiremese de, aralar vererek sonunda bitirebildiğini görmek çocuğunuzun hem özgüven hem de dikkat gelişimi açısından faydalı olacaktır. Bazen de çocuk tüm paketleri aynı anda açtığı zaman, dikkati dağılabiliyor ve odaklanma sorunu yaşayabiliyor. Bu nedenle de paketlerin tek tek açılıp yapılmasını öneriyoruz.

Uzm. Psk. Melis Özmen