Uzman Görüşü: Oyunun Gücü ile İlgili Bir Bildiri

Amerikan Pediatri Akademisi ‘Oyunun Gücü: Küçük çocukların gelişimindeki pediatrik rolü’ adıyla bir bildiri yayınladı. Bildiride oyun, içsel olarak motive eden, aktif katılım içeren ve keyifli bir keşifle son bulan bir aktivite olarak tanımlanıyor. Oyun ile ilgili yapılmış gelişimsel ve nörolojik araştırmalar özetleniyor.

Bildiriyi yayınlayanlar arasında olan Dr. Dreyer, oyun oynamanın çocukluğun en önemli parçası olduğunu ayrıca çocukların duygusal, zihinsel ve dilsel olarak gelişmelerinin yolunun oyun olduğunu belirtiyor. Bildirinin, çocuk doktorlarının ve ebeveynlerin oyunun değerini anlamalarına yardımcı olmak için yayımlandığını söylüyor. Ayrıca oyun oynamanın beyin gelişimini etkilediğini ortaya koyan yeni araştırmalara değiniyor. Araştırmalara göre oyun, gelişmekte olan beynin hem yapısını hem de işlevselliğini etkiliyor. Beyinde moleküler ve hücresel düzeyde aynı zamanda davranışsal düzeyde de değişiklikler yaptığı görülüyor.

Oyun aracılığıyla ebeveynler ile kurulan istikrarlı ilişkiler, çocukların stres ve travmayla başa çıkmalarını kolaylaştırıyor. Aynı zamanda oyunun yoğun stres durumlarının, çocukların gelişimine zarar vermesini engelleyici bir rolü bulunuyor. Araştırmacılar oyun için süslü ve pahalı oyuncaklara ihtiyaç olmadığını aksine herkes tarafından kullanılan, çocukların da karıştırarak keşfedebilecekleri ev eşyalarının daha değerli olduğunu söylüyor. Örneğin yere kaşık ve kap gibi şeyler koyup çocuğun bunlarla oynaması, kendi yaratıcılığını ortaya koyması. Ya da Pakolino setlerimizdeki gibi kendi kendine oyuncağını yaratabileceği, keşif alanına girebileceği tarzda oyunlar ve oyuncaklar ile oynaması.

Dr. Dreyer’a göre ebeveynlerin yapması gereken şey, çocukları için mevcut bulunmak ve onların çabalamalarına yardım etmek. Yani çocuğunuz için oyununu kontrol etmek yerine, çocuğunuzun bir sonraki adıma geçmeye hazır olduğunu gördüğünüzde onu desteklemeniz. Örneğin, çocuğunuz yapboz ya da lego tarzı bir oyun oynadığında, bunu onun için siz yapmazsınız ancak bir sonraki parçayı yerleştirmesine yardımcı olmak için ona ufak bir ipucu verebilirsiniz.

Uzm. Psk. Melis Özmen