Uzman Görüşü: Oyun Oynayarak Öğrenmek
Öğrenmenin en temel yollarında bir tanesi tekrar etmektir. Beyin yeni bir bilgi algıladığında bunu önce kısa süreli hafızaya atar daha sonra tekrar sayesinde bu bilgi uzun süreli hafızaya geçiş yapar. Fakat bunun için tekrar sayısı düşündüğümüzden fazladır. Özellikle yeni bir bilgi geldiğinde başlangıçta ilk gün ve sonraki birkaç günde daha fazla tekrar gerekirken, beyine giderek yerleşen bilginin tamamen kalıcı hale gelmesini istiyorsak, sonraki süreçte de belli miktarda bir tekrar yapmamız gerekiyor.

Öğrenmenin bir diğer yöntemlerinden birisi de deneyimleyerek öğrenme biçimidir. Bu hem çok daha kolay hem de daha hızlı gerçekleşir. Bir bilgi deneyimimize geçtiğinde, kalıcı hale gelebilmesi için defalarca tekrarlamamıza gerek yoktur. Örneğin gideceğimiz yeni bir yolu öğrenirken, kendimiz deneyimleyerek bulduğumuzda yani arabayı biz kullanıyorsak ya da yolu sorup öğrenerek kendimiz buluyorsak, daha kolay ve kalıcı bir şekilde öğreniriz. Öte yandan özellikle yol bulma konusunda başarılı değilsek, algı alanımıza girmiyorsa, defalarca gittiğimiz-biri tarafından götürüldüğümüz- bir adresi bile öğrenmekte zorlanabiliriz.

Deneyimleyerek öğrenmeyi çocuklar için düşündüğümüzde ise, bunun onların dünyasındaki tam karşılığı oyun yoluyla öğrenmektir. Çünkü bir çocuk oyun sayesinde öğreneceği bilgiyi deneyimleme şansına sahiptir. Küçük bir çocuğu düz bir şekilde yalnızca bilgiyi verdiğimizde renkleri ya da sayıları öğretirken, söyleyerek ve göstererek dahi bunu yaptığımızda öğrenebilmesi için defalarca tekrar edilmesi gerekir. Fakat aynı bilgiyi çocuğa oyunun içine katarak verdiğimizde, öğrenmesi çok daha kolay ve hızlı olmaktadır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda da bilim insanları, beyinde yeni bir sinaps (beyin hücre bağlantısı) yaratmak için yaklaşık olarak 400 tekrar gerekirken, oyun işin içine girdiğin zaman yalnızca 10 ile 20 arası tekrarın yeterli olduğunu söylüyor. Yani çocuğunuza yeni bir şey öğretmek istediğinizde, bilgiyi deneyimletmeniz için oyun gibi harika bir yolunuz var. Çocuğa oyun yolu ile yeni bir bilgi vermenin bir diğer avantajı ise, bilginin algı alanına daha kolay girmesi. Gün içinde bir çok yeni ve farklı bilgi duyabiliriz fakat bunlardan yalnızca ilgimizi çekenler algı alanımıza girer. İşte bu yüzden çocuğa bilgiyi verirken, oyunu kullanıyor olmanız, otomatikman daha başlangıçtan ilgisini çekmesini sağlayacaktır. Çünkü oyun oynamak küçük çocukların ailelerinden sonra en çok ilgilerini çeken şeydir. :)

Uzm. Psk. Melis Özmen