Uzman Görüşü: Küçük Yaşta Dünyayı Keşfetmenin Faydaları
Okul öncesi dönem ile ilkokul dönemi çocukların öğrenmeye çok açık oldukları, düşünmeye güdülenmiş, çevresini merak eden bir yapıları vardır. Dolayısıyla bu dönemde çocuklarda bulunan bu özellikleri geliştirmelerine yardımcı olmak, onları bu konularda teşvik etmek önemlidir. Çocuklara daha küçük yaştan dünya kavramının, farklı ülkelerin ve farklı kültürlerin öğretilmesi hayata daha geniş bir perspektifte bakabilmelerini sağlayacaktır.

Bir yetişkin olarak kendimizden yola çıkarsak, farklı bir ülkeye hatta bazen sadece yaşadığımız yerden farklı bir şehre bile gittiğimizde bile hayata dair bakış açımız, hissiyatlarımız değişebiliyor. İnsanın ufku açılıyor ve sanki büyük resmi daha rahat görebiliyoruz. Alışık olduğumuzdan farklı insanların, kültürlerin, ülkelerin, yaşamların varlığını bilmek ve hatta görmek hayatımıza büyük katkılar sağlayabiliyor.

Çocuklar için de aynı şey geçerli. Tüm bunlarla ne kadar erken yaşta tanışırlarsa, o kadar çok hayata bakış açıları genişler. Bu da ileriki yaşamlarında farklılıklara saygı duyabilmelerini sağlar. Olaylara gerektiğinde farklı pencerelerden bakabilmelerini kolaylaştırır. Hayatın içine daha cesurca atılan bireyler olmalarına katkı sağlar.

Anne baba olarak sizler de çocuğunuza bu konuda destek olabilirsiniz. Elbette bu yaş döneminde oturup ders anlatır gibi değil ama oyunlarınızın içinde, sohbetlerinizde tüm bu konulardan bahsedebilirsiniz. Biz de bu ayki Pakolino kutumuzda, çocuklar için keşif alanını daha da eğlenceli bir hale sokacak oyunlar hazırladık. Hepinize çocuklarınızla birlikte eğlenceli ve mutlu bir hafta dilerim. :) 

Uzm. Psk. Melis Özmen