Uzman Görüşü: Helikopter Ebeveynlik ve Çocukluk Döneminde Kendini Regüle Etme
Geçtiğimiz hafta sizlere helikopter ebeveynliğin ne olduğundan ve bunun sonuçlarından bahsetmiştim. Bu hafta da aynı konunun içinde yer alan çocuğun kendini regüle edebilme becerisinin (kendini sakinleştirebilme, duygularını kontrol edebilme becerisi) önemini paylaşmak istiyorum. Erken çocukluk döneminde kendini regüle etme eksikliğinin ileride yaşanan problemlerle ilişkili olduğunu gösteren birçok farklı araştırma var.

Helikopter ebeveynlik tutumu son derece iyi niyetli olsa da aslında farkında olmadan çocuğun kendini regüle etme becerisini geliştirmesi engelleniyor. Bu nedenle çocuk bir problemle karşılaştığında, olumsuz duygularıyla nasıl baş edebileceğini, kendini nasıl rahatlatabileceğini, duygularını nasıl kontrol edeceğini öğrenemiyor. Bu da zaten dürtüsel olan çocuğun dürtülerini kontrol edebilmeyi öğrenemeyip, davranış problemleri yaşamasına sebep oluyor.

Kendini regüle etme becerisi olan bir çocuk öfkesini vurup kırmadan, sözel olarak dile getirebilir, bununla birlikte problem çözme becerilerini geliştirebilir. Kendini regüle etme becerisi yeterince gelişmemiş bir çocuk ise, öfkelendiğinde kendini sakinleştirip, duygu ve dürtülerini kontrol edebilmeyi öğrenmediğinden bu öfkesini vurarak, bir şeyleri fırlatarak yani daha çok eyleme dökerek gösterecektir. Her türlü problemi anne babası tarafından çözülen, her türlü olumsuz duyguyu yaşaması engellenmeye çalışılan çocuk kendi kendine deneyimleyemediği için problem çözme becerileri de zayıf olacaktır. Tüm bunların yanı sıra bireyselleşmeyi engelleyici bir tutum olduğundan, çocuğun öfke duygusu daha yoğun olacaktır.

Minnesota Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Perry: “Helikopter ebeveynler tarafından yetiştirilmiş çocuklar büyümenin getirdiği meydan okuyucu yeniliklerin üstesinden gelmekte zorlanıyorlar. Özellikle de karmaşık okul ortamı ile baş edemediklerini görüyoruz. Kendi duygularını ve davranışlarını etkili bir biçimde düzenleme becerisinden yoksun çocukların sınıfta ‘yaramazlık’ yapma ve arkadaş edinirken zorlanma olasılığı daha yüksek. Okula uyum sağlamaları da daha zor. Bunun yanı sıra stres verici durumlar sırasında kendini sakinleştirme becerisini geliştirmiş ve kendini idare etmeyi bilen çocuklar ergenlik öncesi zorlu okul ortamlarına daha kolay uyum sağlıyor.”

Uzm. Psk. Melis Özmen