Uzman Görüşü: Erken Yaşta Sanat Eğitimi
Tüm çocuklar yaratıcıdır ve hayal güçleri fazlasıyla çalışır. Erken yaş döneminde çocuklar sağ beynini yani beynin yaratıcı bölümünü daha çok kullanır. Yaş ilerledikçe sol beyin yani mantık bölümümüz gelişmeye başlar. Eğitim sistemimiz ağırlıklı olarak sol beynimizi daha çok kullanmamız üzerine olduğundan, çoğunlukla yetişkinlik döneminde sağ beynimizden ziyade sol beynimizi daha aktif kullanan bireyler haline geliriz. Bu nedenle erken yaşta başlanan sanat eğitimi çok önemlidir. Çocuğun yaratıcılığını daha da güçlendirir ve daha kalıcı bir hale getirebilir. İlerleyen yaşlarda her alanda yaratıcılığını daha aktif şekilde kullanabilen bir birey haline gelebilir.

Peki küçük yaşlarda sanat eğitimi nasıl başlar? Çocuk önce resim yapmaya başlar. Karalama şeklinde bile olsa aslında orada kafasında, kağıda aktardığı bir şeyler vardır. Ve bu yaş ilerledikçe gelişir. Kağıda daha çok şey aktarmaya, bizlerin de anlayabileceği şekiller çizebilmeye başlar. 3 yaş civarı çocuklar evde ve okulda sanat etkinlikleri yapmaya başlarlar. Gene bu yaşta şarkı söyleme, şiir okuma, dans etme gibi aktivitelere başlarlar. Özellikle 5 yaş civarı müzik derslerinde ritm çalışmalarını da yapabilmeye başlarlar. Marakas, zil, davul gibi enstrümanlar genelde ilk tanıştıkları müzik aletleri arasında olur. 7-8 yaş civarı keman, piyano, gitar gibi enstrümanların da eğitimlerine başlayabilirler. Bunun yanı sıra çocuklar için bale eğitimi 4 yaş civarı başlarken yaratıcı drama eğitimi de aynı yaş civarında olmaktadır.

Aslında anaokullarındaki eğitimler sanat aktivitelerini bol miktarda içinde barındırır. 3-7 yaş arasında ek olarak çocuğunuzu, genelde hafta sonları olan sanat atölyelerine ya da yaratıcı drama çalışmalarına götürebilirsiniz. Çocuğunuzu götüreceğiniz her hangi bir etkinlikte dikkat edilmesi gereken şey elbette çocuğun yaş grubuna uygun bir çalışma olmasıdır. Bu durum çocuk tiyatroları için de geçerlidir. Ayrıca çocuğun keyif aldığı bir aktiviteyi seçmekte önemli. Bu konudaki seçim kararı çocuğa bırakılmalıdır. Örneğin içine kapanık bir çocuğunuz var, küçük yaşta yaratıcı drama atölye çalışmasına götürdünüz ve katılmak istemedi. Bu durumda çocuğun özgüveni gelişsin diye onu zorlamak doğru olmayacaktır. Her ne kadar tüm bu çalışmalar oyun yoluyla yapılıyor olsa da, çocuğunuz henüz o çalışmaya hazır olmayabilir. O çalışma dışında başka bir aktiviteye götürebilirsiniz. Belli bir süre sonra çocuğunuz hazır olduğunda tekrar deneyebilirsiniz. Her çocuk özeldir ve her çocuğun gelişim hızı birbirinden farklıdır. Biz uzmanların söylediği tüm yaş gelişimi özellikleri ortalama yaş dönemlerine göredir. Çocuğunuzun gelişim hızını en iyi siz bilebilirsiniz. Bu yüzden onun hızına saygı duyup, sizin ona ayak uydurmanız daha doğru olacaktır. Hepinize yaratıcılığınızı bol miktarda kullanabildiğiniz, keyifli haftalar dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen