Uzman Görüşü: Doğa Sevgisi ve Keşfi
Okul öncesi dönem, çocuğun gelişiminin ve öğrenmesinin en hızlı olduğu dönemdir. Dolayısıyla doğa sevgisinin çocuklara bu yaşta aşılanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda yapılabilecek en etkili şey onlara iyi birer model olmak ve doğayla aralarına bir mesafe koymamak. Örneğin parka gittiniz ve çocuğunuz toprakla oynamak istiyor. Üstün kirlenir oynama demek yerine, doyasıya oynamak için ona izin verebilirsiniz. Hatta üstü toprak olduğunda, kıyafetlerin kirlendi demek yerine yani toprağı kir olarak adlandırmak yerine, sadece üstün toprak oldu diyebilirsiniz. Çocuğunuz bir çiçek koparmak istediğinde, örneğin 3 yaşında bir çocuğa yapma canı acır derseniz, o bunu tam olarak anlayamayacaktır çünkü henüz empati yeteneği tam gelişmemiştir. Sadece bunu demek yerine, onu kopartmaktansa nasıl zarar vermeden seveceğini gösterebilirsiniz. Bunu yaptığınızda bir yandan çocuğunuzun empati yeteneğinin gelişimini de desteklemiş olacaksınız.

Bir hayvan gördüğünüzde, onun korkulacak bir canlı değil tam tersi sevilecek bir canlı olduğunu gösterebilirsiniz. Doğanın içinde, ormanda, yeşillik alanlarda birlikte vakit geçirebilirsiniz. Bu ayki Pakolino kutumuzdaki gibi doğa temalı oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte doğa, gökyüzü, hava durumu, ağaç ve çiçek türleri, hayvan türleri, hayvanların çıkarttıkları sesler gibi konularda sohbet edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili kitaplar okuyabilir, birlikte etkinlikler yapabilirsiniz. Birlikte hayvanları besleyebilir ve çiçekleri sulayabilirsiniz.

En önemlisi de çocuğunuzun keşfetmesi için ona fırsatlar sunabilirsiniz. Örneğin birlikte ağaçlardan düşen yerdeki kurumuş yaprakları toplayabilirsiniz ve bunları sanat etkinliği için bir malzeme olarak kullanabilirsiniz. “Sen olsan bunu başka türlü nasıl kullanırsın?” gibi basit sorularla çocuğunuzun yaratıcılığını kullanması için ona imkan sunabilirsiniz. Çocuğunuzun rahatça ve özgürce oynamasına fırsat verdiğiniz bir ortam sunmanız, meraklı ve keşifçi yanı ile sahip olduğu farklı düşünceleri desteklemeniz, çocuğunuzun yaratıcılığının gelişimi açısından da çok önemlidir. Çocukların doğa sevgisiyle büyümeleri, yaşamlarının gelecek dönemlerinde doğayla iç içe bir yaşam tarzı benimsemelerini sağlayacak, bu da çok daha huzurlu bir yaşam sürmelerine destek olacaktır.

Uzm. Psk. Melis Özmen