Uzman Görüşü: Dikkat Gelişimi İçin Aktivite Önerileri
- Denge ve koordinasyon içerikli oyunlar dikkati geliştirmek için önemli uygulamalardan biridir. Örneğin bisiklete ya da kaykaya binmek, sek sek oynamak, tek ayak çift ayak üzerinde öne ve arkaya doğru zıplanılan oyunlar oynamak vb. Tüm bu oyunlar sayesinde aynı zamanda çocuğun kendi bedenini algılaması ve yönetmesi gibi beyin fonksiyonları aktif hale gelecektir.

- Çocuğunuzla basit ritim çalışmaları yapabilirsiniz. Bunun için davul, marakas gibi ritim oyuncakları kullanabilirsiniz ya da yalnızca el çırparak bile basit bir ritim tutup, aynısını yapmasını isteyebilirsiniz. Hatta bunu yaparken, başınızın üstünde iki kez el çırpma, göğsünüzün önünde bir kez, sonrada ayaklarla zıplamalı bir ritim tutma gibi hareketli bir oyuna bile dönüştürebilirsiniz. 

- Dikkat gelişimi konusunda birçok kitap, oyun ve aktivite bulunmaktadır. Birlikte bunları yapabileceğiniz gibi, çok basit bir yolla evde var olan eşyalarla da oyun kurabilirsiniz. Örneğin çocuğunuza kitaptaki bir resmi gösterip, belirli bir süre bakmasını isteyip, ardından gözlerini kapatarak gördüklerini anlatmasını isteyebilirsiniz. Böyle bir oyun da görsel dikkatin gelişimi açısından çok faydalıdır. 

- Birlikte seçeceğiniz eşyalar arasında hangisinin olmadığını ve ardından yerini bulmasını isteyebilirsiniz. Bunu sıcak-soğuk oyunu şeklinde de yapabilirsiniz. (Çocuğunuz sakladığınız nesneye yaklaştıkça ‘sıcak’ uzaklaştıkça ‘soğuk’ diyerek onu yönlendirebilirsiniz.) 

- Hafıza kartları ile ailecek oynayabilirsiniz. Bunu ders gibi çalıştırmak yerine oyun şeklinde yaptığınızda, çocuğunuzun daha çok ilgisini çekecektir. 

- Çocuğunuzla birlikte bu ayki Pakolino kutumuzdaki gibi tangram ve prizma eşleştirme gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Bu iki oyun da dikkat gelişimi için yapılan en temel ve önemli aktivitelerdendir.

- Çocuğunuzdan farklı renk ve şekilleri olan nesneler arasından sizin istediğinizi seçerek getireceği küçük görevler verebilirsiniz. Böylece renk-şekil-sayı eşleştirme oyunlarını hayatınızın içine dahil etmiş olursunuz.

- Resimlerle ya da evdeki eşyalarla; farklı olanı bulma, gruplama gibi oyunlar da oynayabilirsiniz. Örneğin aynı renk kıyafetleri gruplama ya da diğerleri arasında farklı olan bir oyuncağı bulma gibi oyunlar kurabilirsiniz. 

- Boyama ve boncuk dizme gibi aktiviteler, çocuğunuzun hem dikkat gelişimi hem de el becerileri için faydalı olacaktır. 

- Mandala çalışmaları çocukların dikkat gelişimini desteklediği gibi aynı zamanda sakinleştiren bir aktivitedir. Özellikle klasik müzik eşliğinde daha da etkili oluyor. 

- Çocuğunuza okuduğunuz bir masal ile ilgili sorular sorabilirsiniz. Daha sonra aynı masalı resimlere bakarak çocuğunuzun size anlatmasını isteyebilirsiniz. Bu anlatım sırasında, çocuğunuz bazı şeyleri hatırlamayabilir ya da kendi hayal gücüyle farklı şeyler üretebilir. Bu durum son derece normal. Bu çalışmada ne kadar hatırladığından çok resimlere dikkatini verip, hatırlayabildikleri ile o sırada kendi aklına gelenleri birleştirebilmesidir.

Uzm. Psk. Melis Özmen