Uzman Görüşü: Çocuklarla Yapılan Nefes Çalışmaları
Nefes çalışmaları günümüzde çok fazla kullanılan bir yöntemdir. Hatta ayrı bir terapi yöntemi olarak bile çıkmıştır. Yetişkinlerle yaptığımız çalışmalarda, sakinleşmek için kullanılan diyafram nefesi, gevşeme egzersizleri ve güvenli alan çalışmalarını çocuklarla da kullanıyoruz ve bu çalışmaların son derece etkili olduklarını görüyoruz. Çocuklarla yaptığımız nefes teknikleri, çocukların beyin ve beden gelişimleri düşünülerek seçilmiş tekniklerdir. Çocukların dünyası oyundan geçtiği için ve öğrenmelerinin de en etkili yollarından biri oyun olduğu için tüm bu teknikleri çocuklarla uygularken oyunlaştırarak ya da masallarla yapıyoruz. Bu şekilde çocuk için çok daha ilgi çekici bir hal almış oluyor. Bu sayede çocuk hem oyununu oynamış oluyor hem de zihinsel, bedensel ve duygusal olarak rahatlamış oluyor. Çocuklarla bu çalışmalar bireysel olarak yapılabileceği gibi grup çalışmaları halinde de yapılabilmekte.

Farklı nefes çalışmalarının faydalarından bazı örnekler;

- Zihnin ve bedenin dinginleşmesi, bu sayede öğrenme kolaylığı
- Kaygının azalması
- Motivasyon artışı
- Dikkat ve konsantrasyon artışı
- Vücuda alınan oksijen miktarında artış, bu sayede bünyenin de güçlenmesi
- Kalbin dinlenmesi
- Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına destek
- Sağ ve sol beyin kullanımı arasındaki dengenin sağlanması

Aşağıda sizinle çocuklarla çalışırken en sık kullandığımız tekniklerden biri olan balon nefesi egzersizini örnek olarak paylaşmak istiyorum. Bu egzersizi çocuğunuzla birlikte siz de yapabilirsiniz. Gün içerisinde gevşemek, rahatlamak istediğinizde birkaç dakikanızı ayırarak bunu kullanabilirsiniz. Bu egzersiz en temel nefes tekniklerinden biri olan karın nefesidir. Göğüs nefesi aldığımızda yani nefes alırken göğsümüzü şişiriyorsak, bu bizim daha kaygılı daha aceleci olmamıza sebep olabilir. Bu nefes ile vücudumuza yeterince oksijeni alamıyoruz. Aslında bir tehlike anında kaçarken ya da spor yaparken vücudumuzun ihtiyacı olan nefes tarzı bu şekildedir. Çünkü o sırada ihtiyacımız olan az da olsa ama sık sık, hızlı aldığımız nefeslerdir. Ama bunu günlük hayatımızda da alışkanlık haline getirdiğimizde, bedenimizi ve zihnimizi zorlayabiliyor. Ama bazı nefes tekniklerinde bu da kullanılıyor çünkü bu sayede kan dolaşımımız hızlanıyor, nabzımız daha hızlı atıyor, o an için enerjimizde artış oluyor. Diyafram nefesi ya da karın nefesi yani nefes aldığımız sırada karnımızın ve/veya diyaframımızın şiştiği nefesler, göğüs nefesine göre vücudumuzu, zihnimizi bu sayede duygularımızı çok daha rahatlatan nefeslerdir. Çünkü bu nefesleri daha yavaş ve daha uzun sürede alırız, bu nefes sayesinde vücudumuza daha çok oksijen girer ve daha uzun kalır, nefesi verirken de gene daha yavaş veririz. Tüm bunlar bedenimizi ve zihnimizi sakinleştirir, berraklaştırır. Yani vücudumuzun her iki nefese de ihtiyacı olduğu alanlar var. Aradaki farkı anlamak için bir elinizi göğsünüze, diğerini karnınıza koyun, nefes alıp verirken bakın bakalım hangisi şişip inecek.

Gün içinde karın veya diyafram nefesini ne kadar çok alışkanlık haline getirirsek, o kadar faydasını görürüz. Zaten uykudayken, vücudumuz en doğal halinde nefes alıp verir, ihtiyacını otomatikman ayarlar. Dikkat ederseniz uyku sırasında karın nefesi alırız. Ya da aynı şekilde bebekler yoğun olarak bu nefesi kullanır. Dolayısıyla çocuğunuz hazır henüz bizim gibi sürekli kullanması işlevsel olmayan göğüs nefesini alışkanlık haline getirmemişken, onunla bu pratiği bolca yapmanızı tavsiye ederim. Hem rahatlamanızı sağlar, hem de çocuğunuzun bu nefesi de günlük hayatının bir parçası haline getirmesi için faydalı olur. Aynı zamanda birlikte eğlenceli ve faydalı bir ritüeliniz olmuş olur. Hepinize çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz keyifli ve huzurlu bir hafta dilerim.

Balon Nefesi: Kendini gergin hissettiğinde rahatlamak için bazı şeyler yapabilirsin. Bunlardan en kolayı yavaş ve derin nefes almaktır.

Karnında bir balon olduğunu düşün. Burnundan yavaşça nefes alarak bu balonu şişir. İyice şişsin, şişsin.. Biraz öyle kalsın. Sonra ağzından yavaş yavaş nefes vererek balonu tamamen söndür. Bu sırada bedeninin sönmüş bir balon gibi yayıldığını ve gevşediğini hayal et.

Uzm. Psk. Melis Özmen