Uzman Görüşü: Çocukların Yakın Arkadaşları Kardeşleri Değil, Evcil Hayvanları
Cambridge Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, çocukların evcil hayvanlarıyla olan ilişkisinin, kardeşleri ile olan ilişkilerinden daha tatminkar olduğu bulundu. Araştırmaya göre çocuklar kardeşleri yerine evcil hayvanları ile çok daha iyi geçinmekte. Bu araştırma, evcil hayvanların çocukların gelişiminde önemli bir rol oynadığını, sosyal ve duygusal gelişimleri üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu ortaya koydu.
Bir çocuğun hayvanları sevmesi, onların sevgisini hissetmesi, onlarla ilgilenmesi, bakımı için sorumluluk alması çocuğun birçok alanında gelişimini destekler. Hayvanlar çocukların duygusal, sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerini şu şekilde destekler:

Duygusal ve Sosyal Gelişim: Çocuklar hayvanların birbirleriyle iletişimini ve duygularını gözlemler. Empati kurma becerilerini geliştirir. Ayrıca yemek içmek gibi ihtiyaçlarını onlara vermek konusunda heveslidirler. Tüm bunlar sayesinde arkadaşlarının ihtiyaçlarına daha duyarlı olmayı öğrenirler. Bir hayvanın bakımına yardımcı olmak sorumluluk duygusunu geliştirir. Sorumluluk alıp, bunları yerine getiren çocuk bundan gurur duyar. Bu da özgüveninin artmasını sağlar.

Zihinsel Gelişim: Her hayvan farklı renklere, özelliklere, görünüşe sahiptir ve çocuklar bunları keşfetmeyi çok sever. Bu durum çocuklarda araştırma, kategorileştirme, analiz etme, ilişki kurma, problem çözme vb. becerilerin gelişmesine yardımcı olur.

Dil Gelişimi: Hayvanlar hakkında konuşmak çocukların en sevdiği konulardan biridir. Hayvanlar hakkında konuşarak yaşıtlarıyla iletişim kurma şansı yakalayabilirler. Eğer bir çocuğun evinde yaşayan bir hayvan varsa, çocuklarla ve yetişkinlerle bu konuda sohbet edebilir, ona nasıl baktığını, onunla neler yaptığını anlatabilir. Bu şekilde konuşma becerisini ve kelime daracığını geliştirebilir.

Fiziksel Gelişim: Çocuklar hayvanları taklit etmeyi, onlar gibi atlayıp zıplamayı çok severler. Bu durum büyük ve küçük kas gelişlerine yardımcı olur.

Uzm.Psk.Melis Özmen