Uzman Görüşü: Çocuğunuzun Yemek Yeme Alışkanlığının Gelişimi İle İlgili Bazı İpuçları
- Yemek saati geldiğinde çocuğunuz sevdiği bir aktivitenin başından kalkmak zorunda kalıyorsa, önceden yemek saatinin yaklaştığını ona haber verebilirsiniz. Böylece oyununu veya aktivitesini bitirmesi için ona fırsat vermiş olursunuz ve o da sofraya tepkili bir şekilde oturmamış olur.

- Yemek yeme çocuk için stresli bir aktivite yerine, ailesiyle vakit geçirdiği keyifli bir zaman dilimi haline geldiğinde çocukların yemek yeme alışkanlığı çok daha rahat bir şekilde gelişiyor. 

- Çocuklar 1,5 yaşından sonra çatal kaşık kullanmaya başlayabilirler dolayısıyla bu yaştan sonra kendi kendine yemeyi öğrenmesi için çocuğunuzu destekleyebilirsiniz. Bireyselleşmek ve bağımsızlaşmak isteyen çocuk için yemeğin kendi kontrolünde olması hem yemek yemeyi onun için daha keyifli bir hale sokacak hem de bu sayede kendine olan güveni artacaktır. Aynı zamanda el göz koordinasyonu ve ince motor kaslarının gelişimine de katkı sağlayacaktır. 

- Çocuğun ne yiyeceğine, ne kadar yiyeceğine karar verebiliyor olması, kontrolün kendi elinde olduğunu hissetmesi önemlidir. Bu yüzden tabağındaki yemeğin miktarını çocuğunuzun belirlemesine izin verebilirsiniz. Hatta mümkün olan durumlarda yemeğini kendi tabağına kendisinin koymasına izin vermeniz, onun için yemek yemeyi daha keyifli bir hale sokabilir.

- Çocuğunuza acıktın mı ya da karnın doydu mu soruları sormanız ve verdiği cevaba saygı göstermeniz onun için önemli. Bu sorular ve sizin cevapları karşısındaki tavrınız çocuğunuzun yeme alışkanlığının gelişmesine yardımcı olacaktır. Hiçbir şey yemezse, bir sonraki öğün de acıkacaktır. Unutmayın ki, çocuğunuzun birkaç saat aç kalması ona zarar vermeyecektir ama sırf o an doysun diye düşünerek ona zorla yedirmeniz ve ısrarcı olmanız, yemek yeme alışkanlığını olumsuz etkileyeceği gibi duygusal açıdan da çocuğunuzu yıpratacaktır. 

- Yemek porsiyonlarını kendi ölçüşünüze göre değil; çocuğunuzun kendi gereksinimlerine ve yaşına uygun olarak hazırlamanız önemli. Çocuğu ihtiyaç duyduklarından fazla yemeye zorlamak ve tabağını tepeleme doldurmak görüntü açısından itici gelebileceği gibi zaten iştahsız olan bir çocuk için korkutucu olabilir. Bu yüzden porsiyonları ufak tutmaya özen gösterin. 

- Çocuklar dönem dönem bir gıdaya aşırı düşkünlük gösterirken, bir diğerini reddedebilir. Çoğunlukla bu durum geçici bir süreçtir bu yüzden bir süre sonra hiç yemediği gıdayı farklı bir şekilde sunarak tekrar deneyebilirsiniz. Ya da o gıdayı çocuğunuza farklı bir şekilde sunabilirsiniz.


Uzm. Psk. Melis Özmen