Uzman Görüşü: Çocuğunuzun Yaratıcılığının Gelişmesine Destek Olmak Aslında Çok Kolay
Küçük yaşlarda yaratıcılık ve hayal gücü konularında hepimiz çok daha başarılı oluyoruz. Fakat büyüdükçe hayal dünyasından, gerçek dünyaya geçiş yapmamız gerekiyor ve eğitim sistemimizle birlikte yaratıcılığımız giderek azalıyor. Bunun nedenlerinden biri de yaratıcılık sağ beynimizi kullanmamızla ilgiliyken, eğitim sistemimizde daha yoğun olarak sol beynimizi kullanmamız bekleniyor. Dolayısıyla sağ beyin kullanımımız ve yaratıcılığımız da giderek köreliyor. Bu nedenle küçük yaşlarda yaratıcılığı zenginleştirmek için yapılan her etkinlik çok değerli olup, aynı zamanda çocukları duygusal ve zihinsel olarak da geliştiriyor. Aynı zamanda hayal gücünün geniş olması çocuğun dış dünyada olan bitene karşı daha duyarlı olmasını da sağlıyor.

Oyunlar ve etkinlikler sırasında engellenen, sınırlandırılan çocukların iç dünyası yeterince zenginleşemez. Hayal güçleri desteklenen çocukların ise yaratıcılığı aynı doğrultuda gelişecektir. Çocuklardaki yaratıcılık, özellikle duygu ve düşüncelerini ifade edebilecekleri aktiviteler sayesinde gelişmektedir. Bu nedenle çocuklara duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edilebilecek ortamlar sunulması çok önemli. Bu hafta sizlerle çocuğunuzun yaratıcılığının gelişebilmesi için, ona nasıl destek olabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

- Çocuğunuzda kitaplardaki resimlere bakarak hayal gücünü kullanarak, kendi hikayesini yaratmasını isteyebilirsiniz.
- Genelde çocuklar yeni aldıkları oyuncaklarını kendileri keşfetmek ister, buna izin verin. Ancak çocuğunuz sizden yardım istediğinde ona bilgi verin.
- Yapboz ve blok gibi oyunlarla, çocuğunuz hayal gücünü kullanarak yeni nesneler yaratabilir. 
- Hamur ya da kil gibi çocukların hayallerindeki nesneleri oluşturabileceği etkinlikler de yaratıcılıklarını destekler. 
- Resim yapmak, çocukların hayal güçlerini zenginleştirir. Aynı zamanda çocuklar duygusal dünyalarını yaptıkları resimlere yansıtırlar. Yani onlar için resim yapmak hem yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri hem de duygusal olarak deşarj olabilecekleri bir aktivitedir. Bu nedenle çocuğunuz resim yaparken onu sınırlamamanız, nasıl yapması gerektiğini söylememeniz, yaratıcılıklarının gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Nasıl resim çizmesi gerektiği zaten okulda öğretmeleri tarafından öğretilecektir.
- Çocuğunuz resim yaparken kağıdın yalnızca bir kısmını kullanmak istiyorsa, buna müdahale etmeyin. Bu şekilde yapıyor olmasının onun için özel bir anlamı olabilir. Çocuğunuzun kendini ifade ediş biçimine saygı gösterin. 
- Çocuğunuz resim yaptıktan sonra ondan yaptığı resmi anlatmasını isteyebilirsiniz. 
- Çocuk tiyatroları, çocukların hayal güçlerini destekler. Elbette yaşına uygun bir oyun seçilmesi önemlidir. 
- Çocuğunuzla yaşına uygun resim sergileri ve müzeler gibi sosyal etkinliklere vakit ayırabilirsiniz. Bu tarz aktivitelerde çocuğunuzun gördükleri karşısında yorum yapmasına ve soru sormasına fırsat verebilirsiniz. 
- 6 yaşından önce müzikle tanışmış olan ve yaşına uygun müzik eğitimi alan çocukların yaratıcılıklarının daha erken yaşta geliştiği görülmektedir.
- Çocuğunuz herhangi bir sorunla karşılaştığında, bu sorunun birden fazla çözüm yolunun olduğunu ona göstererek hem yaratıcılığını hem de çözüm bulma becerilerini desteklemiş olursunuz.
- Aynı şekilde ilk etapta çözümü çocuğunuzun bulması için onu teşvik edebilir ancak gerçekten ihtiyaç duyduğu anda ona yol gösterebilirsiniz. Burada bahsettiğim illa büyük bir sorun olmak zorunda değil. Bir kutunun kapağını açmak gibi bizim için son derece basit bir konu dahi olabilir. Böyle durumlarda çocuğunuzun deneyerek çözümü bulabilmesi hem yaratıcılığını hem de özgüvenini geliştirecektir.
- Böyle bir durumda çocuğunuza rehberlik ederken öncelikle sözel olarak ona yol göstermeniz daha yararlı olacaktır. 
- Çocukların hazır olan oyuncaklar yerine farklı nesneleri oyuncak gibi kullanmaları ya da belirli malzemelerden kendi oyuncaklarını yaratmaları da hayal güçlerini geliştirir. 

Uzm. Psk. Melis Özmen