Sihirbazlık Kalemi
Manyetizma gücünü kullanarak, "Fizik Karnavalı" nın ilk sihirbaz kalemini yapacağız.

Hem çok eğlenceli hem de şaşırtıcı bir deneyim için hazır mısınız?

Malzemeler:
- Mukavva,
- 3 küçük ebatlarda çubuk,
- Karton,
- 4 adet halka magnet,
- Model hamuru,
- Jeton,
- Kalem,
- Tutkal,
- Sıcak tutkal tabanacası,
- Makas.Mıknatıslar sadece büyüleyici değil, aynı zamanda keşfetmek için güçlü bir etkiye de sahip... :) Biz de bu gücün etkisiyle yepyeni şeyler öğreneceğiz. 

1. ADIM: Mukavvanızın ön yüzeyine, büyük bir yuvarlak şekil çizin. Bu şekli çizmek için tabanı yuvarlak olan herhangi bir şeyden yardım alabilirsiniz. Büyük yuvarlak şeklin iç kısmına yine bir kurşun kalem yardımıyla daha küçük bir yuvarlak da çizin. 

Sonuç olarak elimizde bir simit şeklinde mukavva oluşması gerekiyor. 2. ADIM: Mıknatıs kontrolü...

Mıknatısları masaya yerleştirip, birbirlerine doğru kaydırarak kontrol edebilirsiniz. Her mıknatısın bir diğerlerini ittiğinden emin olun. 3 adet mıknatısı model hamur yardımıyla kartona yerleştirin. Her mıknatısın orta kısmından olacak şekilde, mukavvadan bir delik açın. Bununla birlikte, çubukların rahatça bu kısımlara oturmasını sağlayacağız.3. ADIM: Çubuklarınızı, yuvarlak mukavvada yer alan mıknatısların orta yüzeyinden geçirin. Geçirdiğinizin çubukların alt kısımlarına model hamuru yerleştirin, kare biçimdeki kartonunuza sabitleyin. 4. ADIM: Dördüncü ortası delik mıknatısınızın ortasından da kaleminizi geçirin. Kalemi mıknatısa sabitlemek için bir miktar yine model hamuru kullanabilirsiniz. Dördüncü mıknatısınızı diğer mıknatasıların orta kısmında olacak şekilde yuvarlak mukavvaya yerleştirin. Birbirlerine itici güç uygulayaca şekilde yerleştirmeye dikkat edin.

5. ADIM: En alttaki kartonunuzun üst kısmına yuvarlak şekilde küçük bir merkez oluşturun. Kalemin, halkanın merkezinde dengelenmesi gerekiyor. Mıknatısların, kalemden eşit uzaklıkta olmasını sağlayacak şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Amacımız, hepsinin eşit şekilde çekilmesi veya birbirine itici kuvvet uygulaması... Bir kere dengeli olduğunda, ona bir dönüş hakkı verir, biz ise uzun süre dönmesini istiyoruz.

6. ADIM: Mıknatıslarımızın her birinin aynı boyda olduğu durumda, sürekli olarak dönüş sağlayamazsınız. Bu sebeple orta kısımda yer alan kalemli mıknatısın biraz daha yukarıda kalmasını sağlamanız gerekiyor. Bunun için çubuklarınızı biraz kısaltmalısınız.7. ADIM: Merkezde yer alan yuvarlak mukavvanın orta kısmına bir jeton ya da madeni para eklemelisiniz. Artık mıknatıslı kaleminiz, sabitlenebilir. 

İpucu: Sihirbazlık kaleminizin, üst kısmına mini bir rüzgar gülü ekleyebilir, rüzgar yardımıyla mıknatıslı kaleminizin dönüşünü izleyebilirsiniz.Sürekli dönen, kaleminizin sihrine kapılmamaya dikkat edin. :)

Kaynak: http://frugalfun4boys.com/2016/02/10/spinning-pen-magnet-science-experiment/