Pakolino Etkinlik Kutularımızdan Nasıl Daha Fazla Yararlanabileceğinize Dair Bazı İpuçları
1. Her etkinliğin kendine ait bir kitapçığı var ve üzerlerinde o etkinliğin, çocuğunuzun hangi gelişim alanlarını desteklediği, ne derece yetişkin yardımına ihtiyaç duyabileceği ve dağınıklık derecesi bulunmaktadır. Yapacağınız etkinliği seçerken, bunlara bakarak karar verebilirsiniz. Etkinlikleri hazırlarken, çocuğunuzun tamamen tek başına yapabileceği çalışmalar seçmemeye özen gösteriyoruz. Çünkü temel amacımız, bu çalışmaları birlikte yaparak keyifli vakit geçirmenizi desteklemek.

2. İlk Pakolino kutunuzla birlikte, size bir takvim ve çıkartma gönderiyoruz. Bu takvimi evinizin bir duvarına asabilir ve çocuğunuzla birlikte her ay kutudan çıkan yeni çıkartmayı takviminize yapıştırabilirsiniz. Bunu yaparken eski kutularda neler yaptığınızla ilgili sohbet edebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun dil ve hafıza gelişimi ile, zaman kavramının gelişmesini eğlenceli bir şekilde desteklemiş olacaksınız.

3. Kutuyu ilk açtığınızda, yapacağınız etkinliğe başlamadan önce, çocuğunuzun malzemeleri keşfetmesine izin verip, birlikte nasıl bir etkinlik yapacağınızla ilgili tahmin etme oyunu oynayabilirsiniz. Ardından birlikte etkinlik kitapçığını inceleyerek, resimlerden yola çıkarak nasıl yapacağınızı anlatmasını isteyebilir ve etkinlik boyunca konuyla ilgili sohbet edebilirsiniz. Böylece daha ilk adımdan, çocuğunuzun hem zihinsel ve dil gelişimini hem de hayal gücünü desteklemiş olacaksınız.

4. Sizlerle, her ay kutunuzdaki etkinlikleri yaparken adım adım çocuğunuzun yaşına göre neleri yapıp yapamayacağını paylaşıyorum. Önemli olan etkinliği yaparken, çocuğunuzun yapabileceği şeylerde ona müsaade etmek, ihtiyaç duyarsa öncelikle sözel olarak ona rehberlik edip, yapabileceği konusunda onu motive etmek ve zaman tanımak. Bu şekilde çocuğunuzun özgüven gelişimini desteklemiş olacaksınız. İhtiyacı olan kısımlarda ise ona yardım ederek, birlikte yeni bir şeyler yaratmanın tadını çıkartabilirsiniz.

5. Her kutumuzda 3 farklı etkinlik bulunurken, aynı zamanda “daha fazlasını keşfet” kitapçığımızda, ay boyunca çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz farklı aktiviteleri sizlerle paylaşıyoruz. Sizlere tavsiyem, tüm etkinlikleri bir arada yapmak yerine, hafta da bir gün belirleyip, ay boyunca her hafta birer etkinlik yapmanız. Örneğin her Pazar gününü Pakolino günü olarak belirleyip, seçeceğiniz bir etkinliği çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz. Her hafta aynı gün sizinle düzenli olarak birebir vakit geçireceğini bilmek, çocuğunuzun duygusal gelişimini destekleyecek. Aynı zamanda çocuklar, düzenli yapılan aktiviteleri ve rutinleri severler. Çünkü bu kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar.

6. Her hafta için farklı bir tane etkinlik olması, çocukların istek ve arzularını gerektiğinde erteleyebilmeyi öğrenmeleri için de fayda sağlıyor. 3-7 yaş grubu çocukların dürtülerini kontrol edebilmeyi ve isteklerini gerektiğinde erteleyebilmeyi öğrenmesi gerekiyor. Bunu öğrenebilmeleri için de sınırlara ihtiyaçları var. Bu nedenle tavsiyemiz, tüm etkinlikleri 1 gün içinde yapmanız değil, her hafta bir etkinlik seçerek yapmanız. Bu etkinliğin hangisi olacağını çocuğunuzla birlikte seçebilirsiniz.