Öz Güvenli Çocuklar Yetiştirmek
Güven, zor olsa bile problemlerle başa çıkarken hayatımızın kontrolünü elimizde tutmamızı sağlayan başlıca bir araçtır. Korkularımızı yönetmemize ve rahatlık alanımızdan çıkmamıza yardımcı olur. Olumlu düşünebilme kabiliyeti geliştirmemize ve sürdürmemizde büyük rol oynar. Ayrıca, sosyal ilişkileri yönlendirmeyi de kolaylaştırır. Kısacası güven, en mutlu ve en başarılı halimize ulaşabilmek için ihtiyaç duyduğumuz başlıca faktördür. Bununla birlikte, kendine güvenmeyi öğretmek her zaman kolay bir iş değildir.

Aşağıda, kendine güvenen çocuk yetiştirme yolculuğunuzda size yardımcı olacak beş ipucu bulacaksınız.

İpucu 1: Başarılarını takdir edin

Ebeveynler olarak çocuklarımızın olumlu özelliklerine ne kadar çok dikkati çekersek, ne kadar başarılı olduklarını o kadar içselleştirirler. Yeni bir şeyler denediklerini fark ettiğinizde onlardan ne kadar gurur duyduğumuzu ifade etmeliyiz. 

İpucu 2: Hatalarından ders almayı öğretin

Kabul edelim; herkesin hataları olur. Bazen hepimiz takılır ve düşeriz. Bununla birlikte, hatalar ve başarısızlıklar dünyanın sonu değildir. Hepimiz bu şekilde öğrenme fırsatı buluyoruz. Çocuklarınızın da hatalardan gerekli dersleri aramalarını öğretin. Eğer hataların onları büyütebileceklerini biliyorlarsa, gerilemeler meydana geldiğinde kendileri hakkında olumsuz düşünme ihtimalleri azalır.

İpucu 3: Onlara hedef koymayı öğretin

Çocuğunuzun hedefler koymasına ve odaklanmasına yardımcı olduğunuzda, akıllarına koyduklarında neler başarabileceklerini anlamak için onlara bir yol göstermiş olursunuz. Hayatlarında uygulanabilir hedefler koymanın ne kadar önemli olduğunu onlara öğretin. 

İpucu 4: Yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olun

Çocuklarımız doğdukları andan itibaren büyümeye ve öğrenmeye başlarlar. Önce emeklemek, yürümek, koşmak ve tırmanmak gibi temel şeyleri öğrenirler. Büyüdükçe kazanmaları gereken yetenekler karmaşıklaşır. Arkadaş edinmeyi, okul derslerinde iyi notlar almayı, problemler çözmeyi öğrenmeleri gerekir. Bu yolculukta kendilerini geliştirmeleri için orada olun. 

İpucu 5: Destekleyici ve yüreklendirici olun

Çocuklarınız kendine hedef koyduğunda onları yüreklendirin. Her zaman yeteneklerine ve potansiyeline olan güveninizi onlara hissettirin. Dışarıdan takdir ve onaylanma gördükçe kendilerini motive etmek konusunda daha istekli olduklarını göreceksiniz. 3-7 yaş pedagog onaylı aktivite kutusu ile Pakolino size bu hususta destek olacaktır. 

Çocuğunuzun ruhsal ve zihinsel gelişimini sağlıklı bir biçimde tamamlayabilmesi için her şeyden önce sizin ile kaliteli zaman geçirmesi gerekmektedir. Kendine güvenen çocuklar yetiştirmenin emek isteyen uzun bir süreç olduğunu unutmayın. Çocuklarda okul öncesi süreçte 7 gelişim alanının ancak tekrarla geliştiği ve pekiştiği düşünülürse aydan aya planlı ve programlı bir metot izlemek gerekir. Üyelik konsepti sayesinde aydan aya size ulaştıracağımız Pakolino Aktivite Kutusu size pedagog onaylı içerikler sunarak çocuğunuzun duygusal gelişimini destekler. Unutmayın ki çocuklarınızla geçirdiğiniz kaliteli zaman onlar için en güzel hediyedir. 

Kaynak: http://kidsstuffworld.com/2016/02/raising-confiden...