Okula yeni başlayan çocuğuma nasıl destek olabilirim?

Bu hafta sizlerle okula uyum sürecinde çocuğunuza nasıl destek olabileceğiniz konusunda bazı bilgiler paylaşacağız. Okullar başladıktan sonra çocuğunuzla geçirdiğiniz vakit elbette azalıyor. Bu yüzden onunla geçireceğiniz zamanın önemi de artıyor. Bu yüzden özellikle okula alışma sürecinde çocuğunuzla düzenli olarak vakit geçirmeniz, birlikte aktiviteler yapmanız, oyun oynamanız önemli. 

Okula alışma dönemi bazı çocuklar için son derece kolay geçerken bazıları içinse çok sancılı geçmektedir. Aslında ayrılma zorlukları çocuğun gelişiminin normal ve sağlıklı bir parçasıdır. Alıştığı kişilerden sonra başka insanlara güvenmek, dış dünyaya açılmak çocuk için zor bir süreç olabilmektedir. Öğretmenine güven duyan bir çocuk zamanla annenin, babanın yokluğundan kaygı duymayacak, okula-arkadaşlarına uyum sağlayarak sağlıklı bir sosyalleşme süreci geçirmiş olacaktır.

Çocuğun okula başlama sürecinde sadece çocuk değil ailenin de duygusal olarak hazır olması gerekir. Çocuğun ayrılırken annenin, babanın üzüntü ve kaygısını hissetmesi okula uyum sürecini zorlaştırmaktadır. Bu süreç her çocuk için farklılık gösterse de, ortalama bir ay sürmektedir.

Okula Başlayan Çocuğunuza Nasıl Destek Olabilirsiniz?

              -Okula başlamak çocuğun hayatında büyük bir değişim olduğundan, bu dönemde hayatında başka bir değişiklik olmamasına, mümkün olan tüm alışkanlıklarını devam ettirmesine özen gösterin.

              -Okula başlamadan önce hayatında meydana gelecek bu değişiklik hakkında çocuğa bilgi verilmelidir. (Artık okula gidecek kadar büyüdüğünü, okulun eğlenceli bir yer olduğunu, okulda yeni arkadaşlarının olacağını ve onlarla oyunlar oynayabileceğini, onu çok seven öğretmenlerinin olacağını, ihtiyaçlarını ona söyleyebileceği, her gün okul çıkışı onu alacağınızı ya da arkadaşlarıyla birlikte servise bineceğini söyleyebilirsiniz).

              -Özellikle okula başladığı ilk günlerde kendini daha güvende hissetmesi için evden çok sevdiği bir eşyasını (sevdiği bir oyuncak, battaniye, aileden birinin resmi gibi) okula götürmesine izin verebilirsiniz.

   -Vedalaşma sürenizi mümkün olduğunca kısa tutmanız önemli. Bu süre uzadıkça birbirinizden ayrılmanız zorlaşabilir.

                - Değişimle ilgili sizin hevesli olmanız önemli. Eğer siz heyecanlı ama aynı zamanda kendinizden emin görünürseniz çocuğunuz da böyle hissedecektir.

              -Çocuklar bazen aileleriyle geçirdikleri zamanın azalmasından dolayı da okula tepki gösterebiliyor. Bu yüzden sizinle düzenli vakit geçireceğini bilmesi çocuğunuzu rahatlatabilir. Örneğin her hafta belirli gün ve saatlerde onunla vakit geçireceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu zamanlarda birlikte oyun oynayabilir, Pakolino aktivitelerini kullanabilirsiniz.

             -Her çocuğun gelişim hızı ve uyum süreci birbirinden farklıdır. Bu dönemde sabırlı olmalı, çocuğunuzun kendi hızına izin vererek başarması için ona güvenmeli, fırsat vermeli ve kararlı davranarak onu destekleyebilirsiniz.

Uzm. Psk. Melis Özmen