Kızgın Çocuğunuzu Sakinleştirmenin Yolları
"Hele bir vurmayı dene!"

Çocuğunuz, gözü hiçbir şey görmeyecek kadar sinirlenmişse ve artık size ya da başkalarına vurma safhasına geçiyorsa soğukkanlı bir biçimde müdahale etmeniz gerekir. Ona, verdiği tepkinin değil fakat hissettiği öfkenin olağan olduğunu anlatmayı deneyin. Bunun için şuna benzer cümleler kullanabilirsiniz; "Kızgın olabilirsin, bunu anlıyorum fakat birilerine vurmana izin veremem. Herkesin güvenliğini sağlamalıyız."

"Büyük çocuklar böyle davranmaz"

Çocuğunuz büyüdükçe dertleri, hisleri ve tepkileri de onunla birlikte büyüyor. Onun öfkeli olduğu ve agresif davranışlar içine girdiği anlarda büyüklerin böyle davranmadığı yalanını söylemek yerine gerçeği onunla paylaşmayı deneyin. "Büyük çocukların, hatta yetişkin insanların duyguları da bazen büyük ve kontrol edilemez olabilir. Ama meraklanma, hepsi geçecek" gibi.

"Hemen dişlerini fırçala!"

Özellikle yeni ayaklanan çocuklar, içinde yaşadıkları çevre üzerinde söz sahibi olmak isterler. Sık sık kapıldıkları öfke nöbetleri söz konusu hakimiyeti onlara sağlamanın yollarından biridir. Günlük sorumluluklarını ona hatırlatırken kontrolü onun eline verdiğinizi hissettirin. Örneğin dişlerini fırçalamasını sağlamak için sevdiği bir oyuncağı göstererek "önce ayıcığın dişlerini mi fırçalamak istersin, yoksa kendi dişlerini mi?" gibi bir soruyla onu eylemin içine çekebilirsiniz.

"Aynı şeyi daha kaç sefer tekrar etmem gerekiyor?"

Çocuğunuzun güven duygusunu zedeleyebilecek, kendini kötü hissetmesine sebep olabilecek bu tarz bir cümle kurmak yerine verdiğiniz mesajı onun tekrar etmesini sağlayabilirsiniz. "Sanırım söylediğimi duymadın. Şimdi ben söyleyeyim, sen de benim söylediğimi kulağıma fısılda" Böylece mesajınızı pekiştirmiş olursunuz.

"Şunu kes artık!"

Çocuklar kendilerini güvende hissetmediklerinde strese girebilir ve buna bağlı olarak öfke nöbetlerine ve paniğe kapılabilirler. Böyle zamanlarda ona mutlaka güvende olduğunu hatırlatın. "Ben senin yanındayım. Seni seviyorum. Burada güvendesin."

Onun için farklı ilgi odakları yaratın

Özellikle okul öncesi çağ çocuğunuzun hızla büyüdüğü, her gün yeni bir şeyler deneyimlediği keyifli ve bir o kadar da sancılı bir süreç. Bu süreçte ona değişen duygularıyla baş etmenin yolunu gösterirken bir yandan da gelişimine katkıda bulunacak, kaliteli zaman geçirmesini sağlayacak farklı etkinlik ortamları hazırlamalısınız. Bunun için Pakolino, 3-7 yaş arası pedagog onaylı aktivite kutularıyla sizin yanınızda yer alıyor. Söz konusu aktivite kutuları sayesinde çocuğunuzla birlikte keyifli ve öğretici zaman geçirebilirsiniz. Unutmayın ki ileride çocuğunuz ona aldığınız pahalı hediyelerden çok onunla birlikte geçirdiğiniz bu özel zamanları hatırlayacak.

Her ay farklı bir tema ele alınarak çocuğunuzun 7 gelişim alanını destekleyen 3 8 yaş aktivite kutuları üyelik sistemiyle her ay evinize ücretsiz kargo vasıtasıyla gönderiliyor. Çocukların okul öncesi süreçte gelişmesi gereken 7 gelişim alanının ancak tekrarla pekiştiğini göz önünde bulundurduğunuzda Pakolino üyeliğini sürekli kılmanın önemi de ortaya çıkıyor.