Kendin Yap: Kırmızı Kupa Mücadelesi
Uzman görüşü yazılarımızda sık sık bahsettiğimiz STEM modelini, bu defa bir oyunla birleştirdik. Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) alanlarının baş harflerinden oluşan STEM modeli oyunlar, hem çocukları çok heyecanlandıran hem de zorluklarıyla onlara, mücadele etmeyi öğreten oyunlardır.

STEM, Çocukları Düşünmeye Zorlar!
Unutmayın, bu oyun için birkaç arkadaş bir arada olunması çok önemli. Belki 8-10 kişi ya da daha fazlası...

İlk adım, çocukların ekiplere ayrılmasını sağlayın. Bu takımları oluştururken tamamen rastgele seçim yapın. Her ekip bir dizi kırmızı plastik bardakları alsın ve piramit şeklinde bir kule oluştursun. Daha sonra, kulenin üstüne bir Lego karakteri koyulsun. 

Malzemeler:
- 10 adet kırmızı plastik bardak,
- Çocuk başına 2 pipet,
- Çocuk başına 1-2 metre ip,
- Her çocuk için 1 lastik,
- Her takım başına 1 adet lego figürü.

1.Kural: Bardaklara ve figürlere elleri değmeyecek!

Oyun başlasın!
Çocukların bardakları hareket ettirmesi için birlikte çalışması gerekiyor. Tam bir takım ruhu!
İsteyen çocuklar bardakları pipetleriyle kaldırabilir, diğerleri ise lastiklerine bağlayacağı iplerle, dizede bulunan bardaklara dikkatlice geçirip bardakları kaldırabilirler. 

Tüm bunları yaparken Lego figürünün düşürülmemesi gerek. Düşüren oyunu kaybeder. :)

Kuralları değiştirin!
Bir takım mücadeleyi kazandıktan sonra onlardan; bu oyunu, nasıl kazandıklarını göstermelerini isteyin. Daha sonra oyundan bir aleti çıkarın ya da bir engel, kural daha ekleyin ve mücadeleyi tekrar başlatın.

Unutmayın, eğer iletişimde zorlanan bir ekip ise herkesten sessiz olmasını isteyin ve oyuna konsantre olunmasını sağlayın.

Kaynak: https://www.themaven.net/kidsactivities/kidsactivities/red-cup-stem-challenge-for-kids-SPHL8sKbQ0OHWNrVI7BwZA?full=1