Kendin Yap: 3 ve 5 Yaş Arası Çocuklarınız ile Birlikte Yapabileceğiniz 10 Eğlenceli Aktivite Önerisi

3-5 yaş arası çocuklar için oynarken öğrenmek, öğrendiklerini oyunla ve çeşitli aktivitelerle pekiştirmek çok önemlidir. Bu yaş grubu çocuklar her şeyi merak ederken sürekli sorular sorar, çevreyi ve dünyayı böyle keşfederler. Bundan dolayı onlar için türeteceğiniz etkinlikler hem eğlenceli hem de eğitici olmalıdır.

Sıkılmadan ve yorulmadan türetmek, belki de dünyayı onun gözüyle tekrar keşfetmek en eğlencelisi olabilir. Ebeveynler, bu yaş grubu çocuklarının çeşitli aktivitelerle büyümelerine yardımcı olabilir, etraflarındaki birçok şeyi oyunlaştırarak onlara eğlenceli maceralar sunabilirler.

Üç - beş yaş çocuklar için derlediğimiz birbirinden eğlenceli 10 aktivite önerisi:

1.Yapboz Yapın: 
Yapboz bulmacaları kim sevmez ki! Çocuklar puzzle parçalarını hareket ettirip doğru noktalara yerleştirdiklerinde, motor becerileri gelişir. Minik ellerin, yapboz bulmacaları kullanabilmesi için mandal gibi tutma alanları olan parçalı bulmacaları inceleyin. Bu etkinlik aynı zamanda yaşamının birçok aşamasında sabır kazanmasına yardımcı olacaktır.

Yapbozlar, özellikle 4 yaş grubu için ilgi çekici etkinliklerdir.  

2. Atma Oyunları Oynayın: 
Çocukların motor becerilerini kontrol etmelerine yardımcı olmanın bir başka harika yolu da oyun oynamaktır. Seksek mükemmel bir seçenektir. Çünkü çocuklar, belirli bir kareye bir taş veya fasulye atarak motor becerilerini oyunla geliştirebilirler.3. Şekilleri Eşleştirin:
Bu yaş aralıklarında çocuklar, basit şekillerin isimlerini öğrenebilirler. Ebeveynler, çevrelerindeki ve dünyadaki şekillere işaret ederek çocuklarına yardımcı olabilirler. Kare, bir top veya daire şekilleri olabilir. Ardından, bu şekilleri andıran minik kartlar hazırlayın. İki daire, kare, kalp, oval vb. şekiller oluşturun. Kartları karıştırın ve çocuklarınızı doğru şekilleri eşleştirmesi için teşvik edin.

4. Tenekeden Cep Telefonu Yapın: 
Evet, muhtemelen henüz bir cep telefonu yok ama ileride bir tane olabilir. İyisi mi onu bu dünyayla da siz tanıştırın. Birlikte, tenekeden kutu bir cep telefonu yaparak çocuklarınıza titreşim ve ses dalgaları hakkında bilgi verin. Kenarları tamamen çıkarılmış iki teneke kullanın, böylece keskin bölgeleri yok etmiş olursunuz. Ardından, alttan bir delik açın veya delin ve teneke kutuların arasına bir tel veya ip yerleştirin. Her uçta bir düğüm bağlayın, böylece tel burada kalır. Ses dalgalarının neye benzediğini göstermek için dizgiyi sallayabilirsiniz. Teneke versiyon, telefonla konuştuğunuzda neler olduğunu gösteren iyi bir ses ileticidir.

6 yaş grubu çocuklar da bu etkinlikle hem eğlenip hem de öğrenebilir, gelişmiş versiyonlarını türetebilir. 


5. Birlikte Renk Avına Çıkın: 
Okul öncesi çocukların için anlatılabilecek bir diğer renkli aktivite, gökkuşağının renklerini tanımlamaktır. Bir şeye işaret ederek ve çocuklarınıza "Söyle bakalım bu ne renk?" demek yerine farklı bir oyun oynayın! Gökkuşağının her tonuna uygun bir obje seçerek sizinle paylaşmasını sağlayın. Yakınlarındaki mor bir top, kırmızı bir bisiklet ya da sarı bir yaprak... Çocukların hem renkleri öğrenmesine yardımcı olun hem de çevrelerini tanımlamalarına yardımcı olun. 6. Mevsimleri Birlikte Keşfedin: 
Çocuklar genellikle hava şartları ne olursa olsun dışarı çıkmayı, dışarıda oynamayı çok severler. Çocuklarınıza mevsimler hakkında bilgi vermek için bu fırsatı kullanın. İlkbahar, yaz ya da kışın kar yağışlarına dönüşen havalarla ilgili konularda konuşarak mevsim oluşumlarından bahsedin. Çocuklarınızın, sıcaklık değişimi veya düşen yapraklar gibi fark edilebilen değişiklikliklerle ilgili sorular sorun, birlikte cevaplayın. Mevsimleri anlamak onlar için önemli bir konu! Hatta bir ceketin veya yağmur botlarının bile neden gerekli olduğunu bilmeleri onların okul öncesi eğitiminde, birçok şeyle daha kolay baş edebilmelerini sağlayacaktır.

3 ve 5 yaş etkinlikleri için bizi takip etmeye devam edin!

Kaynak: https://www.mom365.com/preschool/development/10-fun-activities-to-do-with-your-preschooler