Karne Hediyesi Ödül Değil, Kutlama İçin Olmalı
Okul döneminin sona ermesiyle birlikte çocuğunuza karne hediyesi almak isteyebilirsiniz.  Yaş grubunu düşünecek olursak çoğunlukla hediye olarak oyuncak tercih edilir. Peki çocuğunuza hediye alırken ya da herhangi bir zamanda oyuncak alışverişi yaparken nelere özen göstermeniz iyi olacaktır?

Öncelikle alınan hediyenin çocuğun yaşına uygun olması önemli. Bazı aileler çocuğum zeki bu yüzden ileri yaşların oyuncaklarıyla oynayabiliyor diyor. Bu doğru olabilir fakat gelişim yalnızca zihinsel açıdan ilerlemiyor. Bunun yanında bir oyun için o çocuğun duygusal, sosyal ve psiko motor becerilerinin de yeterince gelişmiş olması gerekiyor. Burada özellikle duygusal gelişim genelde unutuluyor. Oyuncaklar yaş gruplarına ayrılırken, sağlıklı bir çocuğun tüm alanlardaki normal gelişim süreci göz önüne alınarak yapılır. Bu nedenle çocuğunuzun yaş dönemine uygun oyuncaklar seçmenizi öneriyoruz.

Bazı temel oyuncakların, evinizde bulunması iyi olacaktır. Evcilik malzemeleri, bebek, tamir seti, doktor seti, araba çeşitleri, hayvanlar, kuklalar, insan figürleri, müzik aletleri, yaşına uygun puzzle ve lego çeşitleri temel olarak sayabileceğimiz oyuncaklar. Ayrıca hamur, makas, yapıştırma malzemeleri ve çeşitli boya kalemleri gibi etkinlik yapabileceği malzemeler olması da önemli. 

Karne hediyesi almak iyi bir fikir olsa da, bunu bir ödül olarak sunmaktansa, bir kutlama hediyesi olarak sunmayı daha doğru buluyorum. Özellikle ileriki yaşlarda çocuğun başarıyı sürekli dıştan motivasyonlu yaşaması, içsel motivasyonunun gelişmesini engelleyebiliyor. Yani çocuğunuz davranışlarını ve başarısını dışarıdan gelecek bir ödül için şekillendirmemeli. Bunun yerine kendi davranışlarını ve sonuçlarını  kendisi kontrol edebilmeli ve davranışlarının sorumluluğunu alabilmeli. Gerektiğinde de kendi kendini motive ederek ve kendine güvenerek başarılı olabilmeyi öğrenmeli. 

Aslında çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediye onunla karşılıklı olarak keyif alarak geçireceğiniz vakit olacaktır. Çocuklar ve aileleriyle yapılan bir çalışmada, aileler en çok istedikleri şeyler konusunda bir sürü farklı şey sıralarken, çocukların hepsinin ortak isteğinin aileleriyle vakit geçirmek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Pakolino ailesi olarak, yalnızca çocuklarınızın oynayabileceği oyunlar tasarlamak yerine, sizlerle birlikte yapabilecekleri aktiviteler hazırlamayı seçiyoruz. Bu aktivitelerde çocuğunuza yalnızca bir oyuncak hediye etmiş olmuyor aynı zamanda birlikte geçireceğiniz zamanı da hediye etmiş oluyorsunuz. Ve tüm çocuklar için aileleriyle geçirdikleri zaman her türlü oyun ve oyuncaktan çok daha kıymetlidir. 

Uzm. Psk. Melis Özmen