Kalbimiz Hakkında Her Şey
Kalbimiz hakkında neler biliyorsunuz?

Mesela; kalbimizin gün içinde 100.000'den fazla kez çarptığını, kalp ritmimizin, dinlediğimiz müziğe göre değişebildiğini, her insanın kalbinin, kendi yumruğu büyüklüğünde olduğunu, kalbimizin sağ bölümünün, kanın vücuttan döndüğü odacık olan sağ kulakçık sonra triküsbit kapak adı verilen 3 yaprakçıklı bir kapakçık ile ana odacık olan sağ karıncıktan oluştuğunu, sol bölümüne ise kan akciğerlerden oksijenden zenginleştirilmiş olarak geldiğini, biliyor muydunuz?

Nasıl nefes alıp verdiğimizi, kalbimizin bu esnada nasıl şekil değiştirdiğini, gelin birlikte öğrenelim!

Size çok basit bir aktivite önerimiz var. Hadi bizi takip edin!

Malzemeler:

- Kilitlenebilir torba,
- İki adet renkli kamış (biri kırmızı diğeri mavi),
- İki adet tüylü çubuk (biri kırmızı diğeri mavi),
- Büyük kırmızı bir marker kalem,
- Silikon tabancası.

Çocuğunuz kolayca referans alabilmesi için dilerseniz bir kalp resmi kullanabilirsiniz. Kilitlenebilir torbanın iç yüzeyini kırmızı marker kalem ile boyayın. Daha sonra, kırmızı ve mavi renkli tüylü çubuklarınızın birini kalp damarı (mavi), diğerini arter damarı olacak şekilde yerleştirin (kırmızı). Bu işlemden önce tüylü çubuklarınızı damar şeklinde kesmelisiniz. Mavi ve kırmızı renkli tüylü çubuklarınızı kilitli torbanın üstüne bir silikon tabancası yardımıyla yapıştırın. Kilitlenebilir torbanın içerisine, mavi ve kırmızı renkli pipetlerinizi yerleştirin. Kilit kısmını pipetlere gelene kadar kapatın. İşte bu kadar!

Bir taraftan renkli pipetler yardımıyla içeriye hava üfleyebilir, diğer pipet yardımıyla havanın çıkışını takip edebilirsiniz; böylelikle, nefes alışverişi esnasında kalbimizin nasıl şekil değiştirdiğini öğrenebilirsiniz. Kaynak: http://kidsactivitiesblog.com/8992/learn-about-the-heart-2#_a5y_p=1215475