Hikaye anlatım çeşitleri

 Geçtiğimiz hafta sizlere, hikayelerin çocuğun hayatındaki öneminden bahsetmiştik. Bu hafta ise çocuklara çeşitli hikaye ya da masal anlatım yollarından bahsetmek istiyoruz. Öncelikle her çocuğun hikaye dinleme alışkanlığı farklı olabilir. Bu alışkanlık sizin ve çocuğunuzun keyif alabileceği bir formatta olmalıdır. Bazı çocuklar yataktayken uykuya dalmadan önce ebeveynlerinin kitap okumasından hoşlanır, bazıları ise anne ya da babasının kendi türettiği hikayeleri dinlemeyi sever. Bazı çocuklar yerde ya da masada oturup dinlemeyi severken bazıları anne ya da babasının kucağında oturup dinlemeyi sever. Bazı çocukların ise böyle bir alışkanlığı yoktur ama onun yerine kendileri kitapların resimlerine bakarak ailesine hikaye anlatmaktan hoşlanır.

 Hikaye ya da masal anlatımı illa kitap aracılığı ile olmaz elbette. Resimlerle, kartlarla ya da kuklalar aracılığıyla da anlatılabilir. Çocuklar genelde kuklaları görünce hem bir yetişkinin kuklayla anlatımını dinlemek ister hem de kendi de kuklayı eline takıp konuşturmayı ya da hikaye anlatmayı tercih edebilir. Kuklalarla oynarken her seferinde bir hikaye ya da masal anlatmak da şart değildir. Aslında çocuklar kuklaları elinize takıp, sesinizi de biraz değiştirip kuklayı onunla konuşturmanızdan çok hoşlanır. Bunun yanı sıra kukla yerine bebekleri kullanmakta mümkündür.

 Daha ilerleyen yaşlarda özelikle 5-7 yaş grubunda ise hikaye ya da masallar çocuklar tarafından oyunlarında sergilenir. Önceden dinlemiş oldukları hikayeleri ya da masalları kendi hayal güçlerinden bir şeyler de katarak taklit ederler. Bazen de yaşamış oldukları ya da yaşamak istedikleri deneyimleri oynarlar. Aslında hikaye ve masallar yaş ilerledikçe gelişir ve çocuğun hayatına dramatizasyon dediğimiz oyunları da katar. Yazımın başında da bahsettiğim gibi her çocuğun keyif aldığı, alışık olduğu hikaye ya da masal dinleme şekli farklıdır. Size tavsiyem tüm bu bahsettiğim versiyonları çocuğunuzla birlikte denemeniz ve henüz böyle bir alışkanlığınız yok ise mutlaka sizin de çocuğunuzun da keyif alacağı böyle bir ritüeli hayatınıza katmanız. J

Uzm. Psk. Melis Özmen