Gerçek Otorite içinde Öfkeyi Değil Sevgiyi Barındırır
Gerçek Otorite içinde Öfkeyi Değil Sevgiyi Barındırır
Bu hafta sizlere otoritenin öneminden ve sınır koyarken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim. Bir sonraki yazımda ise her bir adımla ilgili bol bol örnek paylaşıyor olacağım. Öncelikle çocukların en önemli 2 temel ihtiyacını düşünürsek bunlar; sevgi ve güvendir. Genelde otoriteyi, sınır koymayı bu iki duygudan uzak bir yerlerde görürüz.  Bu yüzden bazı aileler çocuklarına sınır koyma konusunda çok zorlanır. Halbuki, gerçek otorite içinde bolcana sevgi ve güven barındırır. Otorite ceza vermek değildir. Çocuğu azarlamak, ona bağırmak anlamına da gelmez. Çocuğu paspasa oturtmak gibi benlik saygısını yerle bir eden yöntemler de değildir.  
Çocuğa sınır koymak, onun özgürlüğünü kısıtlamaz. Tam tersi onu özgürleştirir. Sınırlar çocuklara kendilerini güvende hissettirir. Sınırlar aynı bir evin duvarları, çatısı, kapısı gibi olmalıdır çocuğun hayatında. Bir evde bu sınırlar olmadan kendimizi güvende hissedemeyiz. Güvende hissedemediğimiz bir yerde özgür de olamayız. Çizdiğiniz sınırlar içinde çocuğunuz kendini güvende hissedecek böylece daha huzurlu olacak. Ve bu güvenli sınırlar içinde kendi olma özgürlüğünü yaşayacak. Peki bunu nasıl yapacağız? 
Küçük Çocuklara Sınır Koymanın ABC’si 
1) Çocuğun duygu ve ihtiyacını anla ve bunu ona söyle.
2) Neyi yapmaması gerektiğini belirt.
3) Bunun yerine neyi yapabileceğini söyle yani alternatif bir çözüm sun. 
Sınır Koyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konuşurken mutlaka onun seviyesine inip, göz kontağı kur.
Net ve basit cümleler kur.
Sakin ama kendinden emin bir ses tonun ve duruşun olsun. 
Mutlaka tutarlı ol. 
Öfkelensen bile derin bir nefes al ve bu konuşmayı yaparken çocuğunun duygusuna odaklan.
Çocuğuna kızmış olsan dahi onun kişiliğine ya da duygusuna değil sadece davranışına kızdığını anlamış olduğundan emin ol. 
Büyük bir değişim gerektiren bir durum varsa unutma ki, değişim zaman alır. Ne kadar tutarlı ve sabırlı olursan, değişim o kadar kolay olur. 
Sizin koyacağınız sınırlar sayesinde, o da gerektiğinde kendine ya da başkalarına sınır koymayı öğrenecek. Mesela öfkelendiğinde, bu sınırlar sayesinde daha sağlıklı bir şekilde öfkesini yansıtabilecek.  İleride insanlarla olan ilişkilerinde, bahçedeki çitler gibi kendi sınırlarını, kurallarını koyabilecek.  Kendini korumayı, kendi bahçesinin çitlerini oluşturmayı öğrenecek. Siz çocuğunuza gerektiğinde dur demezseniz, o da kendi kendine ya da bir başkasına dur demeyi öğrenemez. ♥
Uzm. Psk. Melis Özmen