Geometrik Şekillerde Baloncuklar
Hayatı deneyimleyerek keşfetmek, hem yetişkinler hem de çocuklar için harika bir öğrenme yöntemi... Yine harika bir aktiviteyi birlikte deneyimleyeceğiz ve yepyeni şeyler öğreneceğiz. 

Malzemeler:

- Renkli kalın pipetler,
- Tüylü teller,
- Makas,
- Bol sabunlu ve köpüklü bir su.

Hadi başlayalım!


Önce renkli pipetlerinizi tam ortadan ikiye kesin. Daha sonra bu kestiğiniz parçaları tekrar, daha küçük pipet parçaları elde edebilmek için yine ortadan ikiye ayıracak şekilde kesin. Elde ettiğiniz bu küçük pipet parçalarının içerisine tüylü telinizi yerleştirin. Yine, farklı bir renkte iki pipet kullanın ve aynı işlemi uygulayın.

Üç farklı renkteki pipetlerinizin telini, üst kısımda birleştirin. Bir üçgen şekil elde edeceksiniz. Tam da birleşme noktasında, tüylü telinizi kıvırın ve yeni bir renkte daha pipet kullanın. Tüylü telinize ekleme yaparak biraz daha uzatın. Tekrar bir pipet daha yerleştirin. Uzattığınız tüylü telin ucunu, üçgenin alt kısmındaki pipetin içerisine yerleştirin. Tabanları aynı, 2 farklı üçgen elde edeceksiniz. Bu üçgenin uç kısmına tekrar bir pipet yerleştirin. Bu pipet, tabanları aynı olan bu iki üçgenin birleşmesini sağlayacaktır. Tepe noktasında tüylü telleri birbirine kilitleyin. Gerekirse daha çok tüylü tel ekleyerek sağlamlaştırabilirsiniz.

İşlem tamamsa, piramit şeklinde baloncuklar oluşturmaya başlayabiliriz. :) 

 

Kaynak: http://babbledabbledo.com/science-engineering-kids-tensile-bubbles/