Ebeveyn Sevgisi ve Disiplin
Ebeveyn Sevgisi ve Disiplin
Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda bir süredir ebeveynlik stilleri ve bu stillerin çocukların büyüme ve yetişme sürecini nasıl etkilediği ile ilgili çalışmalar yürütülüyor.
Ebeveynlik yaklaşımlarını iki ana başlık altında sınıflandırabiliriz:
A-Ebeveynin duygusal sıcaklığı

B- Disiplin.

Bu iki kriter değerlendirilerek ebeveyn stilleri
dörde ayrılıyor.
  1. Ilımlı Otoriter Ebeveynlik Stili: Duygusal sıcaklık yüksek/ Disiplin seviyesi yüksek.
  2. Soğuk Otoriter Ebeveynlik Stili: Duygusal sıcaklık seviyesi düşük/ Disiplin seviyesi yüksek
  3. Müsamahakar Ebeveynlik Stili: Duygusal sıcaklık seviyesi yüksek/ Disiplin seviyesi düşük.
  4. İhmalkar Ebeveynlik Stili: Duygusal sıcaklık seviyesi düşük/ Disiplin seviyesi düşük.
Yapılan araştırmalara göre duygusal sıcaklık ve disiplin seviyesi yüksek tarzın yani ılımlı-otoriter stilin en iyi sonuçlarla ilişkili olduğu görülüyor.
Ilımlı otoriter ebeveynlere sahip olan çocuklar hayatta daha mutlu ve başarılı oluyorlar. Araştırmalardan elde edilen sonuçlardan biri de
ebeveynlerin duygusal sıcaklığının ve sevgisinin en etkin faktör olması. Ilımlı otoriter stil en başarılı çocukları yetiştiriyorken, onu ikinci sırada takip eden stil müsamahakar ebeveynlik stili oluyor. Üçüncü sırada soğuk otoriter stille büyüyen çocuklar yer alırken tahmin edebileceğiniz gibi en başarısız çocuklar ihmalkar ebeveynlik stiliyle büyümüş olanlar.

Ebeveynin duygusal sıcaklığı tek başına incelendiğinde de ebeveynliğin en önemli yönü olduğu görülüyor. Çalışmada, çocukluk çağındaki ebeveynin duygusal sıcaklığının yıllar
sonra bile depresyon ihtimalini yüzde 46, anksiyeteyi yüzde 39 ve yeme bozukluluklarını yüzde 68 oranında düşürebildiği ortaya çıktı. Bunun yanı sıra yoğun duygularla baş etme ve duyguları ifade becerisini geliştirdiği, sigara ve uyuşturucu bağımlılığı ihtimalini de azalttığı bulundu. Araştırmalar insan gelişiminde sevginin ne kadar büyük bir yer tuttuğuna dikkat çekiyor.
Ebeveyn sevgisi çocuğun yaşamasını, büyümesini, gelişimini ve tüm yaşamını etkileyebilecek kadar hayati bir öneme sahip.

Uzm. Psk. Melis Özmen