Doğanın Çocukların Gelişimi Üzerine Faydaları

Her yeni gelen jenerasyonun yaşadığı döneme göre artıları ve eksileri oluyor. Şuan ki çocukların yaşadığı en büyük eksiklik doğayla yeterince iç içe olamamaları diyebiliriz sanırım. Özellikle büyük şehirlerde yeterince yeşil alan olmaması, var olan yerlerin genelde şehir merkezlerinden uzak olması, eskiden evlerin bahçeleri varken şuan onun yerini otoparkların alması gibi durumlar çocukların maalesef doğadan uzak büyümelerine sebep oluyor.

Bu şekilde aslında birçok şeyi kaçırmış oluyorlar. Eskiden herkesin çok doğal bir şekilde deneyimlediği bazı şeyler için şuan ailelerin ekstra çaba göstermesi gerekiyor. Örneğin özgüven ve büyük motor gelişimi için son derece faydalı olan, çimlerde özgürce koşup, ağaca tırmanmayı çoğu çocuk artık deneyimleyemiyor. Ya da ağaçtan meyve toplayıp, taze taze yemenin keyfini çıkartamıyorlar. Enerjimizi dengeleyen bir şey olduğu bilinen topraktan bile uzak kalıyorlar. Doğanın çocuklar üzerinde birçok faydası olduğu kesin. Peki hayatın doğal akışı içinde doğadan bu kadar uzak kalmış çocuklar için neler yapılabilir?

Öncelikle evinizde bakımı kolay olan çiçeklerle çocuğunuzun ilgilenmesini ya da bu konuda size yardım etmesini isteyebilirsiniz. Birlikte kurumuş yaprakları kopartabilir, düzenli olarak suyunu verebilir, gerektiğinde toprağını değiştirebilirsiniz. Böylece çocuğunuzun hem sorumluluk bilinci gelişecek, hem doğa sevgisi artacak hem de ince motor kaslarının gelişimi için faydalı olacaktır.

Evde balkon bahçeciliği yapabilirsiniz. Saksıya bir şeyler ekip çıkmasını beklemek, çocuğunuza sabretmeyi öğrenmesi için harika bir alan olacaktır. Bu ayki Pakolino kutumuzdaki çiçek serası da bu amaçla tasarlanmıştır. Aynı zamanda çocuğunuz ağaçtan kopartıp yeme zevkini yaşayamıyorsa, örneğin saksıda yetiştireceğiniz biberleri kopartıp yiyebilir. Böylece çocuğunuza tükettiğini üretme bilincini de bu harika deneyimle vermiş olacaksınız.

Çocuğunuzla birlikte doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Bir ağaca yaslanıp oturmanın keyfini birlikte çıkartabilirsiniz. Doğayı keşfetmesi için ona fırsat yaratabilirsiniz. Burada üstünün kirleneceğini bilseniz bile topraklarla, çimlerde oynamasına izin vermeniz önemli. Bu şekilde hem motor gelişimi hem de duygusal gelişimi desteklenirken, aynı zamanda enerjisini sağlıklı bir şekilde çıkartmış olacaktır. Biliyorsunuz ki, çocuklar biz yetişkinlere göre çok daha enerji doludur ve bazen bu enerjilerini nasıl atıp, deşarj olacaklarını bilemezler. Bu sefer de fazla huzursuzluk, aşırı hareketlilik, davranış problemleri gibi durumlar yaşayabiliyorlar. Bu yüzden onlara, bu enerjilerini sağlıklı bir şekilde boşaltabilmeleri için imkanlar sunmak önemli.

Çocuğunuz doğayı keşfederken ona canlı çiçeklerle, kurumuş çiçeklerin farkını anlatabilir hatta bu ayki kutumuzdaki çiçek kurutma etkinliğimiz ile bu deneyimi yaşatabilirsiniz. Bununla birlikte çocuğunuza canlı olan çiçeklere zarar vermememiz gerektiğini anlatabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun çok önemli bir sosyo-duygusal gelişim göstergesi olan empati yapabilme yeteneğini de desteklemiş olursunuz.

 
Uzm. Psk. Melis Özmen