Çocuklarınızı Överken Abartıya Kaçmayın
Abartılı Övgüden Kaçının

Çocuklar anne ve babalarının takdirini kazanmayı isterler. Yaptığı bir resim çalışmasını ebeveynine gösteren çocuk, beğeni sözleri duymaktan mutlu olduğu gibi motive de olur. Burada size düşen görev onu yüreklendirirken abartıya kaçıp gerçeklerden uzaklaşmamaktır. “Güzel olmuş” yerine “Mükemmel olmuş, olağanüstü olmuş,” gibi abartılı övgüler yapmak hatalı olur. Çocuğunuz övgünün gerçekçi olmadığını anlarsa üzülecek, öz güveni zedelenecektir. Belki de gelecekte zorlukları üstlenmekten kaçacaktır.

Övgünün Sınırı Nasıl Belirlenmeli?

Çocuğunuzu yüreklendirmek ve motive etmek için överken övgü yapacağınız özelliklerini iyi belirlemeniz gerekir. Çocuklarınızı taşıdığı yeteneklerden ziyade gösterdiği gayretler için överseniz daha doğru bir iş yapmış olursunuz. “Çok akıllısın,” yerine “Çok çalışkansın” demenin faydası büyüktür. Onun çabalarını, çalışmalarını överseniz, çocuğunuzu çalışkan olmaya yönlendirirsiniz. Onun önüne, her zaman çok zeki ya da akıllı olması standardını koymamış olursunuz. Aksi takdirde “zeki olmalısın” komutunu alan çocuk, başarısız olduğunda bu durumu kaldıramayacak ve strese girecektir. Aşırı abartılı övgü çocuğunuzun yüksek beklentiler içinde olduğunuzu düşünmesine neden olacaktır. Bu da onda gerginlik ve endişe yaratacaktır.

Çabalarını Övün

Çocuklar aldıkları övgülere göre davranışlarına yön verirler. Beğenilen davranışlarını sürdürmeyi seçerler. Övgü almayan davranışlarından vazgeçerler. Eğer siz doğru olmayan bir özelliğini övüyorsanız çocuğunuzu yanlış yönlendirebilirsiniz. Sizin dışınızda çevresindeki büyüklerinin de övgü konusunda özen göstermesi gerekir. Çocukları motive etmenin en etkin şekli onların çabalarını, gayretlerini, bir şeyler başarma isteklerini övmektir. Bu onları harekete geçirir, aktif kılar. Heveslenen çocuklar, tüm yeteneklerini ortaya dökerler. Onları motive etmek üzere övmek en doğru övgü tarzıdır. Fakat bunda da abartıya kaçmak yanlış olur. Her yaptığı iş için övgü beklemesine imkân vermek doğru değildir. Övgü alamayınca hayal kırıklığına uğrayarak övgü almadığı şeylerden uzaklaşacaktır.

Kıyaslayarak Övmek

Çocukları motive etmek için kullanılan bir övgü biçimidir. Fakat rekabet durumu olmadığı zamanlar bir işe yaramayacağı için önemini yitirir. Uzmanlar kıyaslı övgülerin çocukları huzursuz ettiğini söylemektedir.

Aktivite Kutusunda Neler Var?

Pakolino aktivite kutuları çocuklarınıza birçok aktivite sunan, onların okul öncesi gelişimlerine katlı sağlayan, eğitici ve öğretici, 3-7 yaş çocukları için hazırlanmış pedagog onaylı kutulardır. Her ay ücretsiz kargo ile evinize gelen aktivite kutusu .çeşitlerinde her ay farklı bir tema, tema dergisi, malzemeler, yönlendirmeler ve 3 ayrı aktivite bulunmaktadır. Çocuklarınız bu aktiviteler için uğraş verdiğinde onu överseniz, en haklı övgüleri aldığına inanacak ve motive olacaktır.