Çocukların Doğaya, Doğanın da Çocuklara İhtiyacı Var
Çocukların doğaya ihtiyacı var. Açık havada özgürce koşup, oynamaya, görerek, dokunarak, koklayarak keşfetmeye ihtiyaçları var. Doğa sayesinde çocukların zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimleri hızlanmakta. Çocuğunuz; ormanda, göl kenarında, parklarda, bahçelerde toprağı tanıyabilir, bir sürü farklı bitki çeşidini, böcekleri, çiçekleri görebilir. Kuş seslerini, rüzgarın yapraklarda çıkarttığı sesleri duyabilir. Çeşitli çiçekleri, yaprakları, çimleri koklayabilir. Ağaçlara, çimlere, toprağa dokunabilir. Hatta kar tanesinin, yağmur damlasının tadına bile bakabilir, taze meyveleri dalından kopartıp yiyebilir. Yani doğa aslında çocuklara bütün duyu organlarını kullanabilecekleri eşsiz bir ortam sunar. Keşfetmek için bakmayı, koklamayı, dokunmayı ve dinlemeyi öğrenirler. Yapılan birçok araştırmada, deneyim ve bilgileri sadece iki duyuyu (görmek ve duymak) kullanarak kazanan çocukların (televizyon, bilgisayar ve kitaplar gibi) algılama becerilerinin yeterince gelişmediği görülmektedir. Çocuklar duyularının hepsini kullanabildikleri ortamlarda daha kolay, hızlı ve kalıcı bir şekilde öğrenebilmekte.

“Açık havada zaman geçirmenin çocuklara yararları” üzerine bir araştırma başlatan Philadelphia Çocuk Hastanesi doktorlarından Dr. Burdette ve Dr. Whitaker, düzenli olarak açık havada oynama şansı verilen çocukların sadece fiziksel değil, zihinsel ve sosyal açıdan da geliştiklerini belirtiyorlar. Doğa sayesinde hayal güçleri daha kuvvetli, daha yaratıcı ve işbirliğine daha yatkın çocuklar yetiştiğini ifade ediyorlar. Yale Üniversitesi Doğa Bilimi Profesörlerinden Dr. Kellet ise bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda doğada düzenli olarak zaman geçiren çocukların stressiz olduklarını ve dikkat sürelerinin daha uzun olduğunu söylüyor.

Çocukların olduğu kadar doğanın da çocuklara ihtiyacı var. Ancak daha küçük yaştan doğayla bağ kuran, duyarlı, doğayı tanıyan ve seven bir nesil yetiştirirsek, onlar da gelecekte doğayı koruyabilirler. Doğaya hak ettiği gibi davranıp, dünyamızı daha da güzelleştirebilirler. Öğrenmekten zevk alan, heyecan duyan, meraklı, araştırmacı, gözlemci, çözümler üretebilen, yaratıcı, çevreye ve doğaya önem veren çocuklar yetiştirebilmek için biz yetişkinlerin çocukları bol bol doğayla buluşturması ve doğayla bağ kurmalarını sağlaması gerekmektedir. Hepinize doğayla iç içe olabileceğiniz, keyifli bir hafta dilerim. 

Uzm. Psk. Melis Özmen