Çocuklarımıza Çevre Eğitimi Vermenin Önemi
Çevre eğitimi sırasında, çevrenin korunması için neler yapılması ve yapılmaması gerektiği öğretilirken, bu eğitim çocukların bilişsel, duyusal ve psiko-motor öğrenme alanlarına hitap eder. Çocukların açık havada özgürce oynamaya, koşmaya, görmeye, dokunmaya, koklamaya ve keşfetmeye ihtiyaçları var. Zihinsel, sosyo- duygusal ve bedensel gelişimleri için doğaya ihtiyaçları var. Dolayısıyla çocukları doğa ile bol bol bir araya getirmek ve aynı zamanda onlara doğayı sevmeyi ve korumayı öğretmek önemli. Bu eğitime ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili olur. Çünkü, okul öncesi dönemde oluşan ilgiler ve tutumlar gelecekteki davranışların da temelini oluşturur. Özellikle bu dönemde doğayla olan ilişkiler çocukların empati yeteneklerinin gelişmesini de destekler.

Yetişkinler olarak her ne kadar birçoğumuz doğanın korunması konusunda umutsuzluğa kapılsak da, çocukları bu olumsuz yargılardan uzak tutmalıyız. Eğer bir birey geleceğine güvenle bakamazsa, bu durum yaşam enerjisini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden çocuklara bu eğitimi verirken, doğada yaşanan ya da yaşanabilecek olumsuzluklarla onları korkutmadan, onun güzelliğini göstermek, yaşatmak ve bunu nasıl koruyabileceğimizi öğretmek gerekir. Bu eğitim okullarda verilse de, çocuğun bu konuyu evde ailesinden dinlemesi ve onlarla birlikte deneyimlemesi en etkili yöntemdir. Bilgilerin yapay ortamda öğretilmesinden ziyade doğal ortamlarda çocuğun deneyimlemesi ve günlük yaşamın bir parçası haline gelmesi iyi olacaktır.

Doğanın muhteşemliğini gören çocuk, bütün duyu organlarıyla onun güzelliklerinin farkına varır ve onu korumak için elinden geleni yapar. Çünkü insan sevdiği ve değer verdiği şeyi korumak ister. Bu yüzden bu konu yapılması gereken kurallar şeklinde öğretilmekten ziyade, öncelikli olarak çocukların içindeki doğa sevgisini çıkartarak olmalıdır. Bu konuda çocuğunuza sorular yönelterek, çözümleri kendisinin bulmasını da sağlayabilirsiniz. Çünkü kişinin kendi verdiği cevap her zaman çok daha etkilidir. Örneğin, “Bu güzel denizi temiz tutmak için neler yapabiliriz?” Ormanları korumak için nelere dikkat etmeliyiz?” gibi sorular yöneltebilirsiniz. Hepinize çocuklarınızla birlikte doğayla iç içe olacağınız keyifli bir hafta dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen