Çocuklarda okuma alışkanlığı
Küçük yaştan itibaren çocuğa yaşına uygun masal kitaplarını düzenli olarak okuyarak, okuma alışkanlığının temellerini atabilirsiniz. Kitaptaki hikayelerin dili ve anlatımı, çocuğun anlayabileceği sade bir dilde olmalı. Özellikle küçük yaşlardaki çocukların kitapları yırtılmaya karşı dayanıklı, bol resimli, resimlerde çocuğun tanıdığı nesnelerin de olduğu, hayvan ve insan resimlerini de içeren kitaplar olmalıdır. Çocuğa verilecek kitaplar eğlenceli ve olumlu mesajlar içermeli, çocukta korku duygusu canlandırmamalıdır. Bazı kitaplarda hikayenin içinde, çocukların alabileceği olumsuz mesajlar olabiliyor. Bu yüzden çocuğunuza okuyacağınız kitapların içeriğini önceden kontrol etmeniz önemli.

Başlangıçta çocuk kolayca tutabileceği, kısa öyküleri ve ilgi çekici resimleri içeren kitaplardan hoşlanır. Resimlerde gördüklerinin adlarını tekrar etmekten ya da sizin tekrar etmenizden hoşlanır. Bu çocuğun zihinsel ve dil gelişimi için de faydalıdır. Çocuk büyüdükçe soru sorarak, kitapta resimleri bulunan nesne ve varlıklar hakkında başka şeyler de öğrenmek ister. Resimler üzerinde biraz daha ayrıntılı açıklamalar yaparak bilgi verebilirsiniz. Böylece kitap, çocuk için daha farklı bir canlılık kazanır ve yarar sağlar. Kitaplar yalnızca bir bilgi aktarma aracı olarak ya da ders niteliğinde yansıtılmamalıdır çocuklara.  Çocuğun, kitapları ilk tanıştığı an itibariyle eğlenceli bir oyun gibi görmesi önemlidir. Böylece çocuk kitaplara kendini yakın hissedecek ve bu durum da, çocuğu severek ve isteyerek okumaya hazırlayacak. Kitap okurken ses tonunuzu kahramanlara göre ayarlayabilir, karakterlerin taklidini yapabilir, okumaya canlılık kazandırabilirsiniz. Kitabı her seferinde anne baba olarak siz okursanız, bu durum çocuğu sıkabilir. Bazen onun okumasına, resimlere bakarak onun size anlatmasına fırsat verebilirsiniz. 

Çocuğunuzla birlikte kitap fuarlarına, kütüphanelere, kitap satış yerlerine gidebilirsiniz. Burada çocuğunuz, kitapları inceleyebilir, ilgi duyduğu kitabı seçebilir. Aynı zamanda evde çocukların da ulaşabileceği bir yere farklı türde kitapları içeren bir kitap köşesi, küçük bir kitaplık oluşturabilirsiniz. Çocuğunuz buradaki kitapları istediğinde inceleyebilir, kendi seçeceği bir kitabı okumanız için size verebilir. Anne baba olarak sizlerin kitap okuduğunuzu, çocuğunuzun gözlemlemesi önemli. Evde sürekli olarak televizyon izleniyor ve hiç kitap okunmuyorsa çocuğunuzun da kitap okuma alışkanlığını kazanması daha zor olacaktır. Çünkü öğrenmenin en önemli yollarından bir tanesi taklit etmektir. Bu yüzden sizlerin de kendi okuduğunuz kitaplar hakkında birbirinizle sohbet ediyor olmanız çocuğunuzun kitaplara daha çok ilgi duymasını sağlayacaktır. 

Bazen çocuklar resimleri daha da güzelleştirmek için boyamak, ya da başka şekiller vermek için kesmek ister. Burada yeni bir şey yaratmak, belki de sizin için bir hediye hazırlamak isteyen çocuğun hevesi kırılmamalıdır. Kitapların boyanmayacağı ve kesilmeyeceği öğretilmeli ama çocuğun bu tarz istekleri de tamamen engellenmemelidir. Böyle bir durumda çocuğunuza o kitap yerine boyayabileceği boş bir kağıt ya da karton, kesebileceği dergiler ya da dergilerden kesilmiş resimler verebilirsiniz. Hatta bu tarz malzemelerle çocuğunuzun kendi kitabını oluşturması için ona fırsat verebilirsiniz. Ya da direk bu tarz aktiviteler yapabilmesi için hazır etkinlik kitaplarından alabilirsiniz. Aslında çocuklara uygun yollarla yaklaşıldığı takdirde, her çocuk kitap okumayı sever.  Hepinize bol okumalı, keyifli haftalar dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen