Çocuklarda Doğa Sevgisi

Okul öncesi dönem, çocuğun gelişiminin ve öğrenmesinin en hızlı olduğu dönemdir. Dolayısıyla doğa sevgisinin çocuklara bu yaşta aşılanmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Peki çocuğunuza doğa sevgisini öğretmek için neler yapılabilirsiniz? Aslında burada hep kullanılan öğretme kelimesini çok doğru bulmuyorum. Çünkü çocukların içlerinde zaten kocaman bir sevgi oluyor yeter ki bu sevgiyi köreltmeyelim. Ben 2 yaşında kimsenin böyle bir şey öğretmemesine rağmen ağaçlarla tanıştığı ilk günden beri, ne zaman ağaç görse gidip ona sarılan çocuklar biliyorum, çiçekleri öpen, seven çocuklar, hayvanlarla saklambaç oynayan çocuklar biliyorum. Bu yüzden diyorum her zaman, çocuklarımızın o küçücük bedenlerinde, kocaman kalpleri var aslında :) Peki biz yetişkinler bu konuda neler yapabiliriz, çocuklarımızın içindeki bu doğa sevgisini köreltmemek için?

Bu konuda yapılabilecek en etkili şey onlara iyi birer model olmak ve doğayla aralarına bir mesafe koymamak. Eskiden elbette bu daha kolaydı çünkü bahçelerde, sokaklarda büyüyen bir nesildik biz. Ama şuanda diyelim ki parka gittiniz ve çocuğunuz toprakla oynamak istiyor. Üstün kirlenir oynama demek yerine, doyasıya oynamak için ona izin verebilirsiniz. Hatta üstü toprak olduğunda, kıyafetlerin kirlendi demek yerine sadece üstün toprak oldu diyebilirsiniz. Toprağı, kir olarak adlandırmak yerine. Çocuğunuz bir çiçek koparmak istediğinde, örneğin 3 yaşında bir çocuğa yapma canı acır derseniz, o bunu tam olarak anlayamayacaktır çünkü henüz empati yeteneği gelişmemiştir. Bunu demek yerine, onu kopartmaktansa, nasıl zarar vermeden seveceğini gösterebilirsiniz. Bir hayvan gördüğünüzde, onun korkulacak bir canlı değil tam tersi sevilecek bir canlı olduğunu gösterebilirsiniz. Doğanın içinde, ormanda, yeşillik alanlarda birlikte vakit geçirebilirsiniz. Bu ayki Pakolino kutumuzdaki gibi doğa ve hayvan temalı oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte doğa, gökyüzü, hava durumu, ağaç ve çiçek türleri, hayvan türleri, hayvanların çıkarttıkları sesler gibi konularda sohbet edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili kitaplar okuyabilir, birlikte etkinlikler yapabilirsiniz. Birlikte hayvanları besleyebilir ve çiçekleri sulayabilirsiniz.

Çocukların doğa sevgisiyle büyümeleri, yaşamlarının gelecek dönemlerinde doğayla iç içe bir yaşam tarzı benimsemelerini sağlayacak, bu da çok daha huzurlu bir yaşam sürmelerine destek olacaktır. 
Çocuğunuzla birlikte bol oyunlu, huzur dolu bir hafta dilerim :)


Uzm. Psk. Melis Özmen