Çocuklarda Aktif Öğrenme
Öğrenmenin en kolay ve kalıcı yöntemlerinden biri deneyimleyerek öğrenme biçimidir. Buna aynı zamanda aktif öğrenme de diyebiliriz. Merak duygusu son derece yoğun olan çocuk, yeni karşılaştığı nesneleri, oyuncakları keşfederek öğrenebilmektedir. Bu çocuğun zihinsel gelişimini de destekleyen bir şeydir. Bu yüzden çocuklar için tamamen hazır olan oyuncaklar yerine, onların keşfedebileceği ya da hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri oyuncaklar çok daha kıymetli olabilmektedir.
 Pakolino kutularımızda da bu nedenle hazır oyun ve oyuncaklar yerine, çocukların sizin de yardımınızla kendilerinin oluşturabilecekleri aktiviteler seçmekteyiz. Böylece çocuk hem keşfetmenin hem de yeni bir şey yaratabilmenin tadını alabilmektedir. Bu da aynı zamanda çocuğun özgüven gelişimine de katkı sağlayacaktır. Burada sizin, çocuğunuzun gerçekten ihtiyacı olan noktalarda ona yardım etmeniz, onun dışında öncelikle ona rehberlik eder bir pozisyonda eşlik etmeniz önemlidir. Bazen sizin yalnızca sözel yardımınız dahi çocuğunuzun yeni bir şey oluşturabilmesi için yetecektir. Böylece çocuğunuz kendinin yapabildiğini görecek.

Bu konu problem çözme becerilerinde de benzer şekilde olabilir. Çocuğunuz size bir şey sorduğunda önce kendisinin düşünüp, çözüm bulabilmesi için onu teşvik edebilirsiniz. Ya da çocuğunuzu düşünmeye itecek doğru soruları sorarak gene ona rehberlik edebilirsiniz. Böyle durumlarda çocuğunuza evet hayır soruları sormak yerine daha açık uçlu sorular sormayı tercih etmenizi öneririm. Çocuğunuzun sizden alacağı direk cevap yerine yardımınızla kendisinin bulacağı çözümler çok daha kalıcı olacaktır. Hepinize mutlu bir hafta dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen