Çocuklar Sokakta Oynamalı
Gerçek bir oyun, çocuğu hem bedensel hem de zihinsel olarak destekler. Çünkü çocuklar duyularını yetişkinlerden daha iyi kullanırlar.

Çocuklar Neden Sokakta Oynamalı?

Çocuklar, dünyayı anlamaya çok daha açık ve yaşları gereği öğrenmeye de fazlasıyla meraklıdır. Sokak oyunları çocuğun dış dünyayla olan ilk ve en önemli temasıdır. Bu sayede yaşıtlarıyla etkin biçimde iletişim kurmanın tadına varan çocuk, çevresini ve kendi benliğini tanıma şansı yakalar.

Sokak Oyunlarını Diğer Aktivitelerden Farklı Kılan Etkenler Nelerdir?

- Sokakta oyun oynamak çocuğun doğayla etkileşime geçmesine olanak tanır. Bazen yazın sıcak günlerinde toza toprağa bulaşır, bazense karlarda koşarak mevsimleri tanır. Sokak oyunları açık alanın verdiği avantajlar sayesinde çocuğun gelişimini destekler. Sokakta saklambaç oynamanın tadını mobil oyunlarda yakalamak oldukça zordur.

- Çocuğun problem çözme becerilerini kuvvetlendirir. Ortak bir hedef çerçevesinde ilerleyen çocuk, planlama becerileri gelişerek büyür. Sokak oyunları kapsamında çocuk aktivitelerini destekleyen ebeveynler, çocukların eğlenerek büyüdüğü aktivitelere zemin hazırlar.

- Çocuğun neden ve sonuç kavramları derinlik kazanır. Sokak oyunları, çocuğun keşfetme güdüsünü yaratıcılıkla harmanlar. Çocuk aktiviteleri söz konusu olduğunda, açık hava ve yaratıcı zihinlerin buluşması elzemdir.

- Çocuğun dokunma duyusunu geliştirir, fiziksel sağlığını yükseltir. Çünkü her çocuk yaşıtlarıyla ve özgürce oyunların tadını çıkarmak ister. Anne babalar bunun bilincinde olarak ilerlediğinde çocuk, bedensel öz güveni eksiksiz biçimde büyür. Sokak oyunlarında yer alma imkanı bulan çocukların iskelet sistemi ve duyuları çok daha sağlıklı biçimde gelişir.

- Sokak, çocuğun kendini keşfe çıkmasıdır. Kapalı alanların verdiği sınırlı yapıdan uzakta olan çocuk, becerilerini daha hızlı keşfeder. Arkadaşlarıyla etkileşim kurarak, sosyal benliğini inşa eder.

- Çocuğun sanatsal becerileri daha kuvvetli bir zemine oturur. Çünkü TV izlemek için bir koltuk ve salon yeter. ama renkli çocuk aktiviteleri sokağın renkli dünyasına ihtiyaç vardır. Bazen bir kovayı boyamak, bazense renkli bir poster yaratmak isteyebilirler. Hayallerinin kuşlar kadar özgür olduğunu hissettiklerinde, çok daha yaratıcı olacakları kesin.

Çocuklar en karmaşık tabloda gizlenmiş renkleri seçebilecek kadar net, sade olanda derin bir anlam yakalayabilecek kadar da duygusaldır. Pakolino aktivite kutuları bu eşsiz zihin yapısının sağlıklı biçimde gelişmesi için ürünler geliştirmektedir. Çocukların motor gelişimini destekleyen 3-7 yaş pedagog onaylı aktivite kutusu, çocukları renkli bir maceraya davet eder. Aktivite kutuları çocuklarınızı eğitici oyunlara yönlendirirken, sizlere de onların yüzünde açan gülücükleri seyretmenin keyfi kalır!