Çocuklar Öneriyor: Nezaket ve İyi Niyet

O zaman bugün dünya tersine dönsün. Nezaket ve iyi niyet için harekete geçmek, davranışlarla tılsım yaymak, yaşama bakış açısını değiştirir. Karşılık görüp görmemek artık fark etmez. Nezaket gösteren siz oldukça nezaketin içinde olmak mümkün. Modern çağ, anne babalara başarılı çocuklar yetiştirmelerini salık verdikçe, çocukların yeteneklerini dikkate almadan, farkında olmadan onlara baskı uygulanabiliyor. Daha kendini tanımadan hedefler içinde boğulan çocuk, azmini yitirebiliyor. Bunu kırmanın yolu değer ve sevgi üretmekten geçiyor. Nezaket ve iyi niyet için kolay ama etkili davranışlar uygulanabilir. Ne dersiniz?

Çocuklara Danışın

1. Çocukların işaret ettikleri şeyleri görmeye çalışmak fark yaratabilir. Size sokaktaki kedileri gösteriyorsa, onlara bir tas su ve süt verin. Çocuğunuzu mutlu etmek zor değil!

2. Yol kenarındaki ağaçları sulamaları için belediye görevlilerini beklemek şart mı? Bugün de iş başa düşüversin.

3. Çocuğunuzun öğretmenine, öğretmenler günü olmasa da çiçek götürmesi için bahçeden ya da çiçekçiden çiçek temin etmeye ne dersiniz?

İyilik İnceliktir

4. Bir kere de yorgun görünen bir gence toplu taşımda yer vermek nasıl olurdu? Mutlaka "buyurun" demeye gerek yok, inecekmiş gibi yapın.

5. Yardım etmek istemek çoğu zaman nasıl yapacağını bilmemek nedeniyle yarıda kalıyor. O zaman özel durumdaki bireylere, gözleri görmüyor ya da yürümekte zorlanıyorsa, zihinsel olarak farklılıkları varsa "Sizin için yapabileceğim bir şey var mı? Yürüyüşte ya da karşıdan karşıya geçerken size eşlik edebilir miyim?" diye sorabilirsiniz.

6. Her zaman gördüğümüz ama pek muhabbet etmediğimiz insanlar vardır. Bakkallar, otobüs şoförleri, metro istasyonundaki görevliler, güvenlikler, parkta oturan bir veli, komşu teyze... Hatırlarını sorun. Özellikle yüzleri asık olduğunda onlarla şakalaşın, neşelendirmeye çalışın. Hiç kimse bir "merhaba"nın değerini yadsımaz.

7. Özel bir yemek yaptığınızda, çocuğunuza bir tabak verip, komşuya götürmesini söyleyin. Bakalım hoşuna gidecek mi?

Arkadaşlık Her şeydir

Çocuğunuz okulda çok popüler olabilir ve muhtemelen arkadaşlarını da popüler çocuklardan seçmiştir. Peki sınıfa yeni gelmiş ve arkadaşı olmayan bir çocuğu eve davet etmesini teklif ederseniz, ne der? Belki henüz paylaşımları azdır ve konuşacak fazla bir şeyleri yoktur. Buna rağmen, eğer 7 yaş aktivite kutuları içinde yer alan aktiviteleri yapmak üzere davet ederseniz herkes bundan pek bir memnun olacak. Pakalino aktivite kutularında 3 farklı aktivite, tema dergisi ve aktiviteler için gerekli tüm malzemeler yer alır. Kafa kafaya verip, aktiviteleri yaptıkça yakınlaşacaklar ve çocuğunuz yeni bir dost kazanmış olacak.