Çocuklar İçin Bilim: Suyun Bir Yapraktaki Yolculuğu

Keşfetmeyi, yepyeni şeyler öğrenmeyi çok seviyoruz! Hele ki bunları yaparken, gözlem de yapıyorsak heyecanımız hiç bitmiyor. 

Doğada gerçekleşen mucizevi olayları, bir de evde deneyelim istedik. İnceleyerek, gözlemleyerek, keşfederek öğreneceğiz. Suyun bir yapraktaki yolculuğundan, devasal ağaçlarda, ormanlarda gerçekleşen değişimleri öğreneceğiz. 

Malzemeler:
- Cam bardaklar,
- İri gövdeli (tercihen damarları belirgin olan) yapraklar,
- Makas,
- Kırmızı renkte gıda boyası,
- Boş bir kağıt,
- Büyüteç. (İsteğe bağlı)

Tıpkı insanlar gibi büyümek için suya ihtiyaç duyan bitkilerin, damarlarında dolaşan suyun onları nasıl etkilediğini bir kaç gün içerisinde gözlemleyeceğiz. Tahminen 3 gün gibi bir süre verebiliriz. 

Önce cam bir bardağın içerisini, temiz su ile doldurun. Daha sonra yaprakların saplarını alt kısmında biraz kesin ve bu su içerisine yerleştirin. 


Daha sonra yapraklarınızı yerleştirdiğiniz suya kırmızı renkte olan gıda boyasından damlatın. Yapraklarınızda gerçekleşecek olan değişimi daha iyi gözlemleyebilmek için koyu bir renkte olmasını sağlayabilirsiniz. 


Kırmızı su içerisindeki yapraklarınızı; dilerseniz büyüteç yardımıyla inceleyip, gözlemlerinizi, malzemelerimiz arasında yer alan boş bir kağıda mutlaka not edin.  

2 gün boyunca, yapraklarınızda gözlemlediğiniz değişiklikleri inceleyin ve not edin. 


Gözlem yaptığınız süre boyunca yaprakların damarlarında gerçekleşen renk değişimini fark edeceksiniz. Biraz daha yakından bakın. :) Hatta büyüteç yardımıyla inceleyin. 


Renkli su, yaprağın sap kısmından gövdeye doğru ilerledi ve yaprağın damarlarının kırmızı renkte görünmesini sağladı. Yapraktaki bu değişim size neyi anımsatıyor? 

Kaynak: http://buggyandbuddy.com/science-kids-exploring-leaves/