Çocuk ve Teknoloji
Çocuk ve Teknoloji Teknoloji günümüzde hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Üstelik yeni gelen nesiller sanki doğuştan teknolojiyi bilerek gelmektedir. Genellikle de televizyon, tablet, telefon gibi teknolojik araçlara yoğun bir ilgileri vardır. Çocuklara hangi yaşta, ne kadar süreyle bu konuda izin verilmesi gerektiği de tartışma konusudur. Bazı uzmanlar, çocukların teknolojiyle mümkün olduğunda geç tanışmalarını doğru bulurken, bazıları ise bunu artık hayatımızın bir parçası olduğunu kabul etmemizin ve kontrollü bir şekilde çocuklara izin verilmesinin doğru olacağını savunmaktadır.

Peki okul öncesi dönemde 3-7 yaş grubunda, teknoloji kullanımı nasıl olmalıdır?
Öncelikle bir çocuğun saatlerce televizyon izlemektense, gelişimi için çok daha faydalı olacak oyun ile vakit geçirmesini doğru bulunuyorum. Küçük yaşta saatlerce televizyon izlemenin çocuğun gerek zihinsel gerek sosyo-duygusal gelişimine son derece zararlı olduğu artık herkes tarafından biliniyor. Böyle bir durumda çocukta içe dönme, göz temasını kesme ya da azaltma, ilişki kurmada güçlük, yinelenen beden hareketleri gibi özellikler görülebiliyor. Bu yüzden süre konusunda ailelerin belli bir limit belirlemeleri önerilir. Bu süre bu yaş dönemindeki çocuklarda; tablet, bilgisayar kullanımı için 15 dakika, televizyon için 30 dakika veya maksimum 1 saati geçmemelidir. Bunu yaparken çocuğunuza bunu baştan söylemek ve sürenin bitişinden 5-10 dakika öncesinde çocuğunuza tekrar bunu hatırlatmak iyi olacaktır.

Bunun yanında en çok dikkat edilmesi gereken şey ise izlediklerinin içeriği. Bu yaşta bir çocuğun ne izlediği konusundaki denetim tamamiyle bir yetişkinde olmalıdır. Elbette çocuğun istekleri de göz ardı edilmemeli fakat gerekli noktalarda sınır konmalıdır. Dolayısıyla çocuğu elinde tabletle ya da televizyon başında kumandayla yalnız bırakmak son derece tehlikeli olabilmektedir. Çünkü çocuk yaşına uygun olmayan şeyler izlediğinde ciddi korkular yaşayabilir, kaygıları artabilir, şiddet içerikli davranışlar gösterebilir. İzlediği şey çizgi film bile olsa, yaşına uygun olup olmadığına, içeriğine bakılmalıdır. Çünkü maalesef çocuklar için bile yapılsa son derece şiddet içerikli çizgi filmler mevcuttur. Bu tarz şeyler izleyen çocuklar, şiddeti olağan bir şey olarak görebilmekte ve gördüklerini okulda arkadaşları üzerinde kullanabilmektedir.

Genelde ailelerin zorlandığı başka bir konu ise çocukların yemek saatinde televizyon ya da tabletten bir şeyler izlemesi oluyor. O an için çocuk bu sayede kolay yemek yiyebiliyor gibi gözükse de, buna alışan çocuklar yemek yeme alışkanlığıyla ilgili uzun vadede genelde daha çok problem yaşıyor. Bunun yerine en azından bir öğünde olsa ailecek sofraya oturup yemek yiyen çocuklar, hem aileleriyle sohbet etme fırsatı bulunuyor, hem de daha kaliteli bir zaman geçirmiş oluyorlar. Bu tarz bir alışkanlık aile içi iletişimi de güçlendirmeye yarıyor. Yemek saatinde bir şey izlenmesi yerine, müzik çalmayı deneyebilirsiniz. Çalacağınız müziği çocuğunuzla birlikte seçerek, bu konuda onu da motive edebilirsiniz. Unutmayın ki, çocuğunuza doğru bir şekilde siz sınır koymazsanız, otokontrolünün gelişmesi çok daha zor olacaktır. Bir yetişkin olarak sizin yapamadığınız bir şeyi, çocuğunuzun kendi kendine yapıp öğrenmesini beklemek de pek gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

Bunun yanı sıra teknoloji ilerleyen yaşlarında çocuğunuzun özellikle eğitim hayatında büyük bir rol oynayacaktır. Ancak bu yaş dönemde aktif öğrenme çok daha önemlidir. Öğrenmenin en kolay ve kalıcı yöntemlerinden biri deneyimleyerek öğrenme biçimidir. Buna aynı zamanda aktif öğrenme de diyebiliriz. Merak duygusu son derece yoğun olan çocuk, yeni karşılaştığı nesneleri, oyuncakları keşfederek öğrenebilmektedir. Bu çocuğun zihinsel gelişimini de destekleyen bir şeydir. Bu yüzden çocuklar için tamamen hazır olan oyuncaklar yerine ya da teknoloji aracılığıyla verilen bilgiler yerine, onların keşfedebileceği ya da hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri oyun ve aktiviteler çok daha kıymetlidir.

Pakolino kutularımızda da bu nedenle hazır oyun ve oyuncaklar yerine, çocukların sizin de yardımınızla kendilerinin oluşturabilecekleri aktiviteler seçmekteyiz. Böylece çocuk hem keşfetmenin hem de yeni bir şey yaratabilmenin tadını alabilmekte ve deneyimleyerek aktif bir şekilde öğrenebilmektedir. Aynı zamanda zihinsel, duygusal, fiziksel, sosyal ve dil gelişimi açısından desteklenmektedir. Çocuğun bu tarz oyun ve aktivitelerle vakit geçirmesi, sizinle bu zamanı paylaşması ve bu sayede yeni şeyler keşfederek öğrenmesi, televizyon ya da tablet karşısında geçireceği vakitten çok daha faydalıdır.

Uzm. Psk. Melis Özmen