Çocuğunuzun Önünde Akıllı Telefon Kullanmamanız için 3 Sebep
Gelişen ve tüm hayatımıza giren teknolojiyle birlikte elimizden düşürmez olduğumuz akıllı telefonlar, yalnız bizim değil çocuklarımızın hayatı için de risk oluşturuyor. Onun hem fizyolojik hem de sosyal ve psikolojik açıdan sağlığını etkileyen akıllı telefonlara yönelmesini sağlayanlar da yine biz anne babalar oluyoruz.

Kolay ve hızlı iletişim sağlayan akıllı telefonlarımızdan vazgeçmemiz mümkün görünmüyor; fakat bunları çocuklarımızın yanında kullanmanın nelere yol açabileceğinin de bilincinde olmalıyız. İşte çocuğunuzun yanında akıllı telefon kullanmamanız için 3 ana neden...

1. Çocuğunuz Sizin Davranışlarınızı Taklit Ederek Öğrenir

Daha bebekliklerinden başlayarak çocuklar, anne babalarına bakarak onları örnek alarak davranış geliştirirler. Hiçbirimiz çocuklarımızın teknoloji bağımlısı olmasını istemeyiz. Oysa bizler için bile cazip ve bağımlılık oluşturabilen bir araç, çocuklarımızı çok daha kolay etkisi altına alacaktır. Diğer teknolojik araçlarda olduğu gibi akıllı telefonlar da çocukların gelişimini ve ruh sağlığını olumsuz etkiler. Çocuk psikiyatristleri ve eğitim uzmanları, cep telefonlarına yüklenen uygulamaların ve oyunların çocuğun; sosyal, duygusal, yaratıcılık ve dil gelişimi açısından olumsuz etkileri olduğunu belirtir. Aynı zamanda bu uygulamaların son yıllarda artan dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu, çeşitli kişilik bozuklukları ve depresyonun da tetikleyicisi olabileceğini vurgulamaktadırlar.

2. Cep Telefonlarınız Çocukların Fizyolojik Yapısına Zarar Verir

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Derneği gibi pek çok uluslar arası kuruluş ve tıp çevresi, cep telefonları gibi kablosuz teknolojik aletlerin yaydığı radyasyon ve elektro manyetik dalgaların; insan vücudunu etkilediğini, kanser ve beyin tümörü gibi hastalıklara neden olabileceğini açıklamıştır. Çocuklar söz konusu olduğunda ise bu etki çok daha yüksek oranlara ulaşmaktadır. Bebeklerin ve çocukların beyin dokuları henüz yeterince gelişip olgunlaşmadığı için radyasyon ve elektro manyetik alanların etkisine daha açıktırlar ve yetişkinlere göre katlarca kez daha fazla etki altındadırlar. Uzmanlar, açık haldeki cep telefonlarımızı çocukların bulunduğu alandan mümkün olduğunca uzak tutmamızı öneriyorlar. Yapılan araştırmalar, uzaklık arttıkça radyasyonun da etkisinin azaldığını ortaya koyuyor.

3. Çocuğunuzla İletişimi Azaltır

Bizler arasındaki ilişkileri bile etkileyen teknoloji bağımlılığımız ya da düşkünlüğümüzün, bize en çok ihtiyacı olan çocuklarımızın hayatını etkilememesi düşünülemez. Teknolojik araçlarla geçirdiğimiz zamanın, onlarla olan iletişimimizi azaltarak duygusal, sosyal ve dil gelişiminde olumsuz etkiler yaratacağını unutmamalıyız.

Ne Yapmalı?

Teknolojik araçlardan tamamen uzak durmamız elbette mümkün değil. Fakat bunları kullanımımızı minimuma indirebiliriz. “Akıllı” da olsa telefonların sadece bir konuşma ve haberleşme aracı olduğunu unutmamalı, çocuklarımızın yanında, bu ihtiyaçlarımızın dışında kullanmamalıyız.

Kendimize hem bizim hem de çocukların keyif alabileceği başka etkinlikler bulabiliriz. Yetişkinlerin de çocuklarıyla birlikte keyifle yapabileceği çocuk aktiviteleri olduğu gibi bazen herhangi bir işle uğraşırken kurabileceğimiz basit, sözlü oyunlar bile faydalı olacaktır.

Pakolino aktivite kutusu seçenekleri, çocukları eğlendirirken öğretmeyi ve ebeveynleriyle ortak zaman geçirirken temel eğitimlerini de gerçekleştirmeyi hedefleyerek hazırlanmıştır. Her ay yenilenen temasıyla, çocukların farklı gelişim aşamalarına vurgu yapılarak hazırlanmış oyunlar, bizlerin de onlarla keyifli zaman geçirmemizi sağlar. 3-7 yaş arası çocuklar için hazırlanmış Pakolino aktivite kutusu , her ay evinize gönderilecek bir aktivite ile çocuklarımızla yaptığımız etkinlikleri bizler için de keyifli kılacak, onları teknolojik aletlerin zararlı etkilerinden korurken bizlerle geçirdiği zamanları da unutulmaz kılacaktır.