Çocuğunuzun Hem Gelişimini Destekleyen Hem De Keyif Alabileceği Yaz Tatili Önerileri
Yaz tatili hepimiz için olduğu gibi çocuklar için de çok heyecanla beklenen bir dönem. Çocuklar için tatillerin bu denli önemli olmasının aslında en temel sebebi, hayattaki en değerli varlıkları olan siz aileleriyle birlikte daha çok keyifli vakit geçirecek olmaları. Elbette bütün yaz tatili boyunca işlerinizi bırakıp, çocuğunuzla tatil yapamazsınız. Peki birlikte yapacağınız tatil dışında çocuğunuzun bu süreyi en kaliteli ve keyifli geçirmesi için neler yapabilirsiniz?
Öncelikle bu dönemde çocuğunuzu spora başlatmak çok faydalı olacaktır. Yaz olduğu için genelde aileler yüzmeyi tercih etmekte. 3-4 yaş itibariyle çocuğunuzu yüzme, jimnastik, judo,
capoeira gibi sporlara başlatabilirsiniz. Spor, çocukların hem fiziksel hem de sosyo-duygusal gelişimlerine çok faydalı. Bildiğiniz gibi çocukların bitmek bilmeyen enerjilerini çıkartabilecekleri, deşarj olabilecekleri en sağlıklı alanlardan bir tanesi. Aynı zamanda sporun içinde barındırdığı belirli kurallar sayesinde, hayatında düzeni ve disiplini keyifli bir şekilde deneyimleyebilir. Ve hayatına yeni bir sosyal çevre, yepyeni arkadaşlar katabilir. Takım olmayı ve rekabet duygusuyla başa çıkmayı, sağlıklı bir şekilde öğrenebilir. Özellikle aşırı hareketli ve dikkatini toparlama konusunda sıkıntı yaşayan çocuklara en çok önerdiğimiz aktivite spordur.

Spor dışında yaz tatilinde çocuklarınızı belirli sanat dallarına yönlendirebilirsiniz. Müzik, bale, dans, yaratıcı drama 3-7 yaş arası çocukların yapabilecekleri ve gerek fiziksel gerek sosyo-duygusal gelişimlerine büyük katkı sağlayacak çalışmalardır. Aynı zamanda yaratıcılıklarını ortaya koyabilmeleri ve beden farkındalığı kazanabilmeleri için önemli birer fırsattır. Bunların yanı sıra çocuğunuzu birçok yerde bulunan, çocuklar için düzenlenmiş sanat atölyelerine götürebilirsiniz. Sanat atölyelerinde, çocukların özellikle ince motor (küçük kas) gelişimi ve yaratıcılıkları desteklenmektedir. Aynı zamanda bu atölye çalışmalarında çocuklar kendi yaşıtlarıyla sosyalleşme fırsatı buluyor.

Birden fazla aktiviteyi barındıran, çocuklar için hazırlanmış yaz okulu programları da, çocuğunuzun yaz tatilini verimli bir şekilde geçirmesi için bir fırsat.Çocuğunuzun televizyon karşısında ya da bilgisayar başında vakit geçirmesi yerine, yaz tatilinde daha kaliteli zaman geçirebilmesi için birçok alternatif mevcut. Elbette bunların yanı sıra, bu dönemde çocuğunuz için en kıymetli zaman sizinle geçirdiği kaliteli ve keyifli zamanlardır. Hepinize çocuklarınızla birlikte bol keyifli bir yaz tatili dilerim ☺
Uzm. Psk. Melis Özmen