Çocuğunuzun Dikkat Gelişimini Desteklemek İçin Yapabileceğiniz Basit Pratikler
1. Öncelikle çocuğunuzun gün içinde yeterince hareket ettiğine emin olun. Çünkü çocuklar doğası gereği biz yetişkinlere göre çok daha fazla harekete ihtiyaç duyarlar. Yeterince hareket edemeyen, fazla olan enerjisini deşarj edemeyen çocuk için dikkatini toparlayabilmek daha zordur. Hareketli aktivitelerin özelliklerinden biri de çocuğun görsel, işitsel, dokunsal ve kinestetik dikkat gelişimine katkı sağlamasıdır.

2. Bunun için çocuğunuzu parka götürebilir, rahatça koşup tırmanabileceği bir oyun parkuruna götürebilir ya da birlikte yakalamaç, körebe, top oyunları gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Tüm bunlara o gün için fırsatınız olmadıysa en basit olarak, müzik açıp çocuğunuzla dans edebilirsiniz.

3. Sportif ve sanatsal aktivitelere katılması çocuğunuzun hem hareket ihtiyacını karşılayacak hem de yeni arkadaşlıklar edinerek sosyal gelişimine de destek olacaktır. Sevdiği faaliyetlerle uğraşıyor olması, çocuğun dikkat kalitesini ve süresini olumlu yönde etkileyecektir.

4. Denge ve koordinasyon içerikli oyunlar dikkati geliştirmek için önemli uygulamalardan biridir. Örneğin bisiklete ya da kaykaya binmek, sek sek oynamak, tek ayak çift ayak üzerinde öne ve arkaya doğru zıplanılan oyunlar oynamak vb. Tüm bu oyunlar sayesinde aynı zamanda çocuğun kendi bedenini algılaması ve yönetmesi gibi beyin fonksiyonları aktif hale gelecektir.

5. Küçük yaştaki çocukların en zorlandığı şeylerden biri de isteklerini erteleyebilmektir. Bu durum da gene çocuğun doğasında olan bir şey olsa da, aşırıya kaçması halinde dikkat edilmelidir. Bazı zamanlar çocuğunuz bir şey istediğinde, o isteğini biraz bekleterek vermek, ona bu bekleme süresini yaşatmak, çocuğun hem sabır duygusunu hem de dikkat sürdürme becerisini geliştirecektir. Yalnız burada gözden kaçırılmaması gereken bazı önemli detaylar vardır. Bu sürenin abartılmaması gerekir, çocuğunuzun tahammül edemeyeceği kadar uzun olmamalıdır. Her isteğinde de bu uygulama yapılmamalıdır. Ve kesinlikle bu uygulama yeme, içme, uyku ve tuvalet gibi çocuğun temel ihtiyaçlarıyla ilgili olmamalıdır.

6. Çocuğunuza oyun yoluyla ikili, üçlü, dörtlü yönergeler vererek yapmasını isteyebilirsiniz. Örneğin şimdi senden masanın üstündeki sarı kapaklı defteri odana götürüp, oradan kırmızı bir kalem getirmeni istiyorum gibi bir yönergeyi oyun yoluyla kullanabilirsiniz. 

7. Çocuğunuzla basit ritim çalışmaları yapabilirsiniz. Bunun için davul, marakas gibi ritim oyuncakları kullanabilirsiniz ya da yalnızca el çırparak bile basit bir ritim tutup, aynısını yapmasını isteyebilirsiniz. Hatta bunu yaparken, başınızın üstünde iki kez el çırpma, göğsünüzün önünde bir kez, sonrada ayaklarla zıplamalı bir ritim tutma gibi hareketli bir oyuna bile dönüştürebilirsiniz.

8. Dikkat gelişimi konusunda birçok kitap, oyun ve aktivite bulunmaktadır. Birlikte bunları yapabileceğiniz gibi, çok basit bir yolla evde var olan eşyalarla da oyun kurabilirsiniz. Örneğin çocuğunuza kitaptaki bir resmi gösterip, belirli bir süre bakmasını isteyip, ardından gözlerini kapatarak gördüklerini anlatmasını isteyebilirsiniz. Böyle bir oyun da görsel dikkatin gelişimi açısından çok faydalıdır. Aynı şeyi odanın içindeki eşyalarla da yapabilirsiniz. Hatta odadaki bir eşyayı saklayıp, ondan bulmasını isteyebilirsiniz.

Tüm bu oyunları elbette karşılıklı olarak oynamanız önemli. Yani çocuk oyun sırasında sürekli komut alan pasif rolde olmamalı. Bu yüzden rol değiştirerek yapmaya özen gösterin. Dikkat gelişimi diyince genelde ilk akla gelen şey kitap çalışmaları olmaktadır. Fakat gördüğünüz gibi çocuğunuzun dikkat gelişimini desteklerken illa bir kitaba ihtiyacınız yoktur. Günlük hayattaki bazı pratiklerle ve basit oyunlarla siz de yaratıcılığınızı kullanarak, birçok farklı şekilde bunu yapabilirsiniz. Zaten özellikle küçük yaş grubunda bu tarz uygulamalar çok daha ilgi çekici olacaktır. Hem de bunları yaparken, çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmiş olacaksınız. :) 

Uzm. Psk. Melis Özmen