Çocuğunuzun Çıplak Ayakla Oynamasının 5 Şaşırtıcı Faydası
Kabul edelim; çocuklar giyinmeyi pek sevmiyor.

El becerileri gelişirken ilk kurtulmak istedikleri şey minicik ayaklarını örten çorapları oluyor. Bebek arabasından kimse görmeden fırlatılan bir ayakkabı teki, ayakkabıları tekrar giydirebilmek için bin bir numara yapan ebeveynler ve aile büyüklerinin kabusu olan, görene çığlık attıran çıplak ayaklar hepimizin aşina olduğu görüntüler.

Peki çıplak ayaklar aslında o kadar da korkutucu değilse? Bakın çıplak ayakla; yürümek, koşmak ve oynamak çocuğunuza hangi faydaları sağlıyor...

1- Çıplak ayaklar, doğal bir duruş ve yürüyüş şekli kazandırıyor!
Her ne kadar çocuklarımızın ayaklarını olumsuz dış etkilerden korumak için ayakkabı giydiriyor olsak da bu aksesuarlar tasarımları nedeniyle hem ayakların kabiliyetlerini kısıtlıyor hem de doğal yapısına zarar veriyor. Bu da bebeklerin ve çocukların doğal ve güçlü bir yürüyüş şekli kazanmasına engel oluyor.

2- Çıplak ayaklı olmak ayakları ve bacakları güçlendiriyor!
Çıplak, anatomisi bozulmamış bir ayak sadece doğal bir yürüyüşün değil güçlü bir duruşun da sebebi. En doğal haliyle, farklı zeminlerde yürüyüş, koşma ve zıplama deneyimi kazanan ayaklar ve bacaklar sadece kendilerinden destek aldıkları için tüm bu deneyimleri ayakkabı ile yaşayanlara göre çok daha güçlü bir yapıya kavuşuyorlar.

3- Çıplak ayaklar, çevre ve vücut algısını geliştiriyor!
Ayaklar, vücudumuzun en karmaşık yapılarından biri. Birçok irili ufaklı kemik ile neredeyse 200.000 sinir ucuna sahip. Çıplak ayakla oynayan bir çocuk, ayakları bir ayakkabıya hapsolmadığı için tüm bu sinir uçlarından gelen sinyalleri daha iyi algılıyor. Böylece bastığı zemini, zemin ile arasındaki uzaklığı, vücudunu ve içinde bulunduğu çevre ile vücudunun etkileşimini hızlıca kavrıyor.

4- Çıplak ayaklı çocuklar daha dikkatli hareket ediyor!
Çıplak ayakla yürüyerek farklı zeminleri, bu zeminlerde vücudunun verdiği tepkileri kavrayan çocuklar kendilerini yaşayabilecekleri olumsuzluklara karşı daha iyi koruyor. Adımlarını sakınarak atarken, ayakkabılı çocuklara göre çok daha dikkatli hareket ediyor.

5- Ayaklardaki çizikler ve minik kesikler bağışıklık sistemini güçlendiriyor!
Elbette büyük yaralardan bahsetmiyoruz. Ancak çıplak ayakla yürürken ya da oynarken ayaklarında oluşabilecek çizikler ve minik kesikler, hem çocukların bağışıklık sisteminin tetikte olmasını sağlıyor hem de erken yaşlarda çalışmaya başlayan ve hayati önem taşıyan bağışıklık sistemleri güçleniyor. Tıpkı çocuklar gibi yetişkinler için de bu faydaların hepsi geçerli. Ama elbette çocuğunuzla geçireceğiniz kaliteli zamanlar onun sağlığı ve mutluluğu için en önemlisi. Keyifli ve kaliteli zamanlar için, 3-7 yaş pedagog onaylı aktivite kutusu Pakolino’nun 2 yaş aktivite kutusunun içindekileri çocuğunuzla birlikte keşfederken siz yine de ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkarmayı unutmayın.